Bacillus thuringiensis kurstaki'nin Aglais urticae (Lepidoptera:Nymphalidae) larvalarının orta bağırsak hücrelerine etkisi
Effects of Bacillus thuringiensis kurstaki on the midgut cells of the Aglais urticae (Lepidoptera:Nymphalidae)
  1. Tez No: 134087
  2. Yazar: ERSAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
BACILLUS THURlNGlENSIS KURSTAKI'NİN AGLAIS URTICAE (LEPIDOPTERA: NYMPHALİDAE) LARVALARININ ORTA BAĞIRSAK HÜCRELERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ersan AYDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Bu çalışmada Aglais urticae (Lepidoptera: Nymphalidae) larvalarının orta bağırsak hücreleri üzerine bir mikrobiyal insektisit olan Bacillus thuringiensis var. kurstaki' nin etkisi incelenmiştir. 3xl08 bakteri/ml 4. evre larvaların besinleri üzerine püskürtülmüştür. Bakteri muamelesinden 1, 6, 12, 24, 48 ve 60 saat sonra A.urticae larvalarının orta bağırsak epitel hücreleri kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak geçirmeli elektron mikroskobunda incelenmiştir. Bakteri muamelesinden l saat sonra orta bağırsak hücrelerinin yapısında kontrol grubuna göre herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. Muameleden 6 ye 12 saat sonra bazı epitel hücrelerinde şişme meydana gelmiştir. Bakteri muamelesinden 24 saat sonra epitel hücrelerindeki lizozomlarda artış ve mitokondrilerde şişme gözlenmiştir. Muameleden 48 saat sonra epitel hücrelerinin mikrovilluslannda şişme, mitokondrilerinde vakuolleşme tespit edilmiştir. Muameleden 60 saat sonra orta bağırsak epitel ve goblet hücrelerinde şişme gözlenmiştir. Ayrıca epitel hücrelerinin sitoplazmasında vakuolleşmeler, mitokondrilerde ve endoplazmik retikulumtarda şişme meydana gelmiştir. Bakteri muamelesinden yaklaşık 4 gün sonra larvaların bir kısmı ölmüştür.11 Bilim Kodu : 405.01.06 Anahtar Kelimeler : Mikrobiyal insektisitler, Bacillus thuringiensis kurstaki, Aglais urticae, Orta bağırsak, Sitopatoloji, Elektron mikroskobu Sayfa Adedi : 49 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yusuf KALENDER
Özet (Çeviri)
İÜ EFFECTS OF BACILLUS THURINGIENSIS KURSTAKİ ON THE MIDGUT CELLS OF THE AGLAlS URTICAE (LEPIDOPTERA: NYMPHALIDAE) LARVAE (M.Sc. Thesis) Ersan AYDO?AN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT In this study, the effects of Bacillus thuringiensis var. kurstaki, a microbial insectiside, on midgut cells of Aglais urticae (Lepidoptera: Nymphalidae) larvae were studied. Fourth instar larvae foods were sprayed with 3xl08 bacteria/ml. 1, 6, 12, 24, 48 and 60 hours after bacterial treatment, midgut epithelial cells of A* urticae larvae were studied under transmission electron microscope comparatively with control group. 1 hour after bacterial treatment no differences were detected in the structure of midgut epithelial cells when compared to control group. 6 and 12 hours after treatment, swelling in some epithelial cells were detected. 24 hours after bacterial treatment, increase in lysosomes and swelling in mitochondria in epithelial cells were noticed. 48 hours after treatment, swelling of microvilli and vacuolization in mitochondria was detected. 60 hours after treatment, swelling of midgut epithelial and goblet cells were observed. Furthermore, cytoplasmic vacuolizations, swelling of mitochondria and endoplasmic reticulum appeared in epithelial celts. Some of the larvae died after 4 days of bacterial treatmentIV Science Code : 405.01.06 Key Words : Microbial insecticides, Bacillus thuringiensis kurstaki, Aglais urticae, Midgut, Cytopathology, Electron microscope Page Number: 49 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Yusuf KALENDER