Osmanlı-Türk seramik formları
  1. Tez No: 13409
  2. Yazar: SERDAR GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. A. İSMAİL TÜREMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Osmanlı seramik formlarını ele alan bu çalışma, konuya açıklık kazandırması amacıyla seramik tarihinin ilk başlarından günümüze getiren etkenleri ele alarak başladım. Daha sonra Osmanlı- Türk seramik formları tanıtıldı ve bu formlar kendi aralarında sınıflandırıldı. Diğer sanatlarla seramik sanatının form açısından etkileşim ve ilişkisi ele alındı. Porselen ve Maden sanatının bu seramik formlar üzerindeki etkisi incelendi. Açıklama ve anlatımlar bir çok resim ve çizimlerle desteklendi. Bugün üretimi yapılan çini ve seramik formlar resimlerle örneklendirilerek anlatıldı. Osmanlı seramik formlarının en çok maden işlerle ilişkide bulunduğu bu çalışmalar sonunda gözlendi. Osmanlı seramiklerinin iyi bir pazar edinmesinin önemli bir sebebi de ithal edilen ürünlerle fiyat bakımından rekabet edebilmesiydi. Zamanla artan maliyet fazla işçilik gerektiren bu el işlerinin gelişen teknoloji karşısında yetersiz kalması bu üretimin durmasına sebep oldu. (İÜ- -iV.A;-f This study which covers Ottoman ceramic forms, examires the subject under three main phases-first, the effects or fuctars that it's importance today's life. Second, to define Ottoman- Turk ceramic forms which can be considered in two groups as open and clased forms. And last, the relationship of ceramic as an art with other arts. This part tries to explain the effects of metali and porcelain arts an ceramic in two topics. Our study tries to proof its claims by giving several pictures and olrawings and at the end of each parts you can find pictures saved until now. Adalitionafly, also pictures of ceramic and porcelain produced today are enclosed. It is understood that Ottoman ceramics forms have been mostly related with metal-maiden toworks. Ottoman ceramics competitive price againts imported ceramics was main reason for them to gain a good market. As a result of increazing cost to produce hand -made ceramics compared with industrial products, ceramic art cannot compete furthermore and have been puchard only as a deco rative elements. So his also has caused to decease in production. ÎV
Özet (Çeviri)
MARC CHAGALL AND HENRY MATISSE'S ANALYSES ABOUT“DANSE AND MUSIC”IN MY WORK SUMMARY In the first chapter of my thesis about the subject“Dance and Music”I had explained why I had chosen Henry Matisse and Marc Chagall, also I'd explained their life, view of art and their works. In the second chapter, I had mterprited my works and analysed their artistic specialities.