İznik' te kullanım amaçlı üretilen ( 16.YY ) tabak ve kase formlarının günümüzdeki benzer üretimleriyle karşılaştırılması
Comparison of plates forms which was produced for using in İznik and similar productions of today
  1. Tez No: 186009
  2. Yazar: MİNE SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEDAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çoğumuza göre seramik tarihi kültür tarihinin kendisidir. Toprağınşekillendirilmesi ve pişirilmesi ile elde edilen çömlek, sanatçının elinden seramikolmuş, sırla kaplanmıştır. Hem kap kacak türünde hem de iç ve dış duvarsüslemelerinde ölçülü ve dengeli, sırlı tuğla ve çini kullanımı Türk sanatınıntarihinde önemli bir konuyu oluşturmaktadır.15. yy.'dan itibaren İznik seramik ve çinilerinde asıl ünü sağlayacak olan birteknoloji değişimi yaşanmıştır. 16. yy'da doruk noktasına ulaşmış olan bu mavibeyaz dekorlu seramikler Çin porselenlerinin yerini doldurmaya başlamıştır.Araştırmamızın amacı tezimizin de başlığı olan ?İznik'te kullanım amaçlıüretilen (16.yy) tabak ve kase formlarının günümüzdeki benzer üretimleri ilekarşılaştırılması? dır.16.yy'da İznik'te üretilen tabak ve kase formaları ile günümüzde Kütahya'daüretilen belirgin bazı örneklerin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu araştırmadaOsmanlı'dan günümüze ulaşan sofra adabında yola çıkılmıştır. Geçmişte neamaçla üretilen tabak ve kaseler günümüzde ne amaçla üretilmektedir sorusunayanıt aranmıştır.Osmanlı seramikleri çeşitliliği, desen zenginliği ve renk ahengi ile birleşerekİznik çiniciliği üstünlüğünü açıklar. İznik seramiklerinin teknik, form ve desenözelliklerinin sınıflandırarak anlatılan bu araştırmada geçmişten ve günümüzdenresimli örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır.iv
Özet (Çeviri)
According to many people, ceramic is the history of culture. Earthenwarewhich is made by shaping and cooking the soil became a ceramic in the hands ofartisan and covered by glaze. For glazed bricks and tile both plate types andinside and outside wall decorations are important for Turkish history of art.Since 15th century, change in technology occurred which ensure realfamous for İznik ceramic and tile. Blue-white decorated ceramics which wasreached in 16th century started to the take place of Chinese porcelains.Aim of the researchs which also the title of thesis ?Comparison of platesforms which was produced for using in Iznik and similar productions of today?Plate forms which was produced in Iznik in 16th century and same sampleswhich are produced in Kutahya today were compared. This research emergedfrom Ottoman culture of table.What was the aim of production of the plates in thepast and today?Combination of variety of Ottoman ceramics, richness of design and colorharmony explains the superiority of İznik ceramic. In this research, Iznik ceramicswas classified according to their technics, forms and designs and it was explainedby pictures from past and today.v