Onarılmış/güçlendirilmiş betonarme kolonlarda manto alanının davranışa etkisi
The Effect of jacket area on the behaviour of repaired/strengthened reinforced concrete columns
  1. Tez No: 134126
  2. Yazar: YAĞMUR KOPRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ONARILMIŞ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ BETONARME KOLONLARDA MANTO ALANININ DAVRANIŞA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Yağmur KOPRAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak, 2003 ÖZET Eksenel yük altında betonarme kolonların onarılması ve güçlendirilmesinde mantolama sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu teknik gerek ülkemizde ve gerekse de teknoloji bakımından daha gelişmiş olan ülkelerde de yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Mantolama tekniğin etkinliğini araştırmak üzere bu çalışmada, onarılacak/güçlendirilecek olan betonarme kolonların geometrisi ve manto alanı parametreleri deneysel olarak test edilmiştir. Dört kenarından da kesitleri büyültülen kare ve dikdörtgen kesitli kolonlarda manto kalınlığının davranışı nasıl etkilediği araştırılmıştır. Deney sonuçları kullanılarak, herbir kolon için yük-birim deformasyon eğrisi çizilmiştir. Kolon davranışı hakkında önemli ipucu verecek olan dayanım, rij itlik, süneklik ve enerji yutma kapasitesine dair bulgular grafik ortamına aktarılarak, görsel karşılaştırma imkanı sunulmuştur. Çalışma sonucunda manto alanı ve kolon geometrisi parametrelerinin mantolama üzerindeki etkisi ortaya konmuş ve ileride yapılması muhtemel olan deneysel çalışmalara değerli bilgi aktarımı sağlanmıştır. Bilim kodu : 624.03.01 Anahtar kelimeler : Güçlendirme, Onarım, Mantolama, Eksenel yük, Betonarme, Kolon, Parametre Sayfa adedi : 170 Danışman : Prof.Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF JACKET AREA ON THE BEHAVIOUR OF REPAIRED/STRENGHTHENED REINFORCED CONCRETE COLUMNS M.Sc. Thesis Yağmur KOPRAMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 2003 ABSTRACT Jacketing is the most popular method in the rehabilitation of the rainforced concrete columns under axial loading. Not only in Turkey, but also in the other tecnologically developed countries, this repairment/strenghthening tecnique is wide spread used. In this study, the effectiveness of this method is investigated by experimantally testing of two parameters. Namely, column section geometry and jacket thickness. The specimens was enlarged by four sides to understand how jacket layer thickness rules on the behaviour on the column. By using experimental data, load vs. unit deformation curves are plotted for each of the specimens. Thus, the parameters, strength, rigidity, ductility and energy absorbtion capacity, which determines the behaviour of the reinforced column is interpreted. At the end of this study, the effect of the parameters column section geometry and jacket area on the jacketing method is stated, and valueable foreground data is maintened for further experimental studies. Science code : 624.03.01 Keywords : Strenghthening, Repair, Jacketing, Axial load, Reinforced concrete, Column, Parameter Number of pages : 170 Adviser : Prof.Dr. Hüsnü CAN