Yönetim biliminin gelişim süreci içerisinde sibernetik yaklaşım ve örgütsel sibernetikler
  1. Tez No: 13415
  2. Yazar: AHMET SEVİÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET“yönetim Biliminin Gelişim Süreci İçerisinde Siberne tik Yaklaşım ve Örgütsel Sibernetikler”adlı bu çalışmamızda sibernetik yaklaşımın, hem felsefe hem de makinalar düzeyin de, örgütlerin yönetilmesi konusuna uygulanabilirliği araştı rılmıştır. Sibernetik biliminin gelişmesinde insan organizması vğ sinir sisteminin işleyişi dikkate alınmış ve bu sistemde ki haberleşme ve kontrol olayları üzerinde durulmuştur. Si bernetik biliminin temel uğraş konusu sistem kavramı olup, sistemlerdeki haberleşme, kontrol ve geribesleme olaylarını derinliğine inceleyerek, sistemlere başka bir görüş açısından bakmaktadır. Sibernetik'te en uygun yöntemler olan modelleştirme ve benzetmelerden yola çıkılarak, sibernetik sistemlerle Ör gütlerin işleyişi arasında bir benzetme yapılabilir. Özellik le, sibernetik biliminin esin kaynağı olan insan organizması ile örgütlerin işleyişi arasında yapılacak benzetme daha an lamlıdır. Sibernetik düşüncenin temel fikri olan etkinlik, dina mik sistemlere bu yaklaşımın uygulanmasıyla artmaktadır. Bu durum, T.C. Halk Bankası S.W.I.P.T. uygulamalarının siberne tik açıdan incelenmesi sonucu da görülmüştür. Sibernetik yönetimin fonksiyonları olarak nitelendirdi ğimiz haberleşme, karar alma ve kontrolda sibernetik yaklaşım, makinalar düzeyinde, örgütlerde bağımsız olarak uygulanabilmek tedir. Ancak, bu fonksiyonların makinalar düzeyinde birleşti rilmesi ve örgütlerde bütünleşik kontrol sistemlerinin kurul ması çaüaşmaları henüz başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle, si bernetik yönetime geleceğin yönetimi olarak bakılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; the cybernetic approach, which is carried out in both machines and philosophical, investigated whether it can be applied to the management for organization. In developing of science of cybernetic, the activity of human organism and nervous system was considered, and on the communication and control of this system are examined carefully. Science of cybernetic details the communication, control and feedback. Between the activity of cybernetic systems and the : activity of organizations can be simulated by models. Especially, there is a simulation between human organism, which is inspration for science of cybernetic, and the activity of organizations, and that is more important than the others. Effectiveness, that is the basic idea of cybernetic approach, is increasing by this approach are carried out to dynamic systems. The applying of S.w.I.F.T. in T.C. Halk Bankası was examined according to the cybernetic approach, and incerasing of effectiveness were determined. In the communication, decision-making and control are called the functions of cybernetic management, can be carried out indepently in the organizations by machines. However, studies, that are the established of the functions with machines, and the system of control that was established in the organizations, are just new. Therefore, cybernetic management is management of future.