Küresel uçlu takımlarla 3-B yüzeylerin işlenmesinde takım yolunun modellenmesi ve bilgisayar simülasyonu
Modelling and computer simulation of the tool path with spherical tools for 3-D surfaces
- Tez No: 134204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK HALKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÜRESEL UÇLU TAKIMLARLA 3-B YÜZEYLERİN İŞLENMESİNDE TAKIM YOLUNUN MODELLENMESİ ve BİLGİSAYAR SİMÜLASYONU Erkan ÜLKER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.H.Selçuk HALKACI 2003, 121 Sayfa Jüri: Doç.Dr.H.Selçuk HALKACI Prof.Dr.Ferruh YILDIZ Doç.Dr.Ahmet ARSLAN Bu çalışmada üç boyutlu NURBS yüzeyi şeklinde modellenerek IGES veri yapısında saklanmış iş parçalarının, yarıküresel uçlu elektrotlarla ince işlemesini yapacak takım yolunun (CLD-Cutter Location Data) hesaplanmasını ve simülasyonunu yapan yazılım geliştirilmiştir. Çok sert yüzeylerin ve ince olukların işlenmesinde avantajları bulunan EDM ile ince işlemede kullanılan yarıküresel uçlu elektrotların geometrik şekli ve iş parçası yüzeyi temas noktası arasındaki ilişki modellenip, seçilen bir toleransa uygun yarıküresel ucun bulunması gerekli koordinat bilgileri hesaplanmıştır. Mevcut takım yolu hesaplama teknikleri ayrı başlıklar halinde incelendikten sonra, bu çalışmada üç boyutlu iş parçalarım üretecek yan küre uçlu elektrotlar için işlenecek yüzeyin ofsetini alan takım yolu hesaplama yöntemi seçilerek OpenGL arayüzü kullanılarak simülasyonu yapacak bir yazılım geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : IGES, NURBS Yüzey, Simülasyon, Takım yolu, EDM ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis MODELLING AND COMPUTER SIMULATION OF THE TOOL PATH WITH SPHERICAL TOOLS FOR 3-D SURFACES Erkan ÜLKER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Science Supervisor : Assoc.Prof.Dr.H.Selçuk HALKACI 2003, 121 pages Jury: Assoc.Prof.Dr.H.Selçuk HALKACI ProfDr.Ferruh YILDIZ Assoc.Prof.Dr.Ahmet ARSLAN In this study, cutter location data (CLD) has been calculated for three- dimensional finish cutting process contains mathematical modeling for tool path and consist of simulation software and discussion of it's results. Electrical Discharge Machining (EDM) is regarded in this study as finishing and polishing phase in metal cutting processes. Cutter locations are calculated as the cutter moves on the part surface by used offset surface method. The profile to be cut is taken from IGES then the radius of ball nosed electrode and it's center point coordinates calculated, input into database and simulation is shown by used OpenGL. Key Words- IGES, NURBS Surface, Tool Path, Computerized Simulation, Spherical tools, Finishing processes in