Konya yöresinde sanayilik patateste farklı yumru irilikleri ve bitki sıklığının verim ve bazı verim ögelerine etkisi
The Effect of different plant densities and tuber sizes on yield and some yield components of industrial potato at Konya region
  1. Tez No: 134206
  2. Yazar: MUSTAFA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET AKINERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA YÖRESİNDE SANAYILIK PATATESTE FARKLI YUMRU İRİLİKLERİ VE BİTKİ SIKLIĞININ VERİM VE BAZI VERİM ÖĞELERİNE ETKİSİ Mustafa KILINÇ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM 2003, 53 Jüri: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM : Prof. Dr. Mustafa ÖNDER : Yrd. Doç. Dr. Özden ÖZTÜRK Bu araştırma, 2001 yılında Konya Hayvancılık Araştırma Enstitüsü deneme tarlasında, farklı sıklık ve yumru iriliklerinin 'Russet Burbank' sanayilik patates çeşidinin dekarda yumru verimi, ocakta yumru sayısı, ocakta sap sayısı, m2'de sap sayısı ve yumru çapları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. 'Tesadüf Bloklarında Bölünen Bölünmüş Parseller' deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan araştırmada; 70 cm sabit sıra arası mesafede 25-35 mm, 36- 45 mm ve 46-60 mm iriliğinde yumrular kullanılmış olup, sıra üzeri mesafeleri 20, 30 ve 40 cm olarak alınmıştır.Araştırmada ocak başına yumru sayısı, sap sayısı ve m2 deki sap sayısı en yüksek 46-60 mm yumrulardan elde edilmiştir. Maksimum yumru verimi ise, 3781.5 kg/da ile 70x30 cm bitki sıklığında 46-60 mm yumru çapındaki uygulamalardan elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sanayilik patates, bitki sıklığı, yumru iriliği, yumru verimi, sap sayısı, yumru sayısı. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT PLANT DENSITIES AND TUBER SIZES ON YIELD AND SOME YIELD COMPONENTS OF INDUSTRIAL POTATO AT KONYA REGION Mustafa KILINÇ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM 2003, 53 Jury: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM : Prof. Dr. Mustafa ÖNDER : Ass. Prof. Özden ÖZTÜRK This research was conducted to determine the effects of different plant densities and tuber sizes on the yield of tuber per da, number of tubers per plant, number of Stengels per plant, number of Stengels per m2 and tuber sizes of 'Russet Burbank' industrial potato varieties in Konya Animal Resarch Enstitute. The experiment was designed according to the 'Split- Split Plots on Randomized Complete Block' with IIIthree replications. The tuber sizes were 25-35, 36-45 and 46-60 mm and intra-row spacing were 20, 30 and 40 cm at planting. It was found the tuber yield per plant, stem number per m and, stem number per plant were the highest 46-60 mm tuber diameter. It was concluded that the maximum tuber yield was with 37.815 tons/ha from 70x30 cm plant density and 46- 60 mm tuber diameter. KEY WORDS: Industrial potato, plant density, tuber sizes, tuber yield, stem number, tuber number. IV