Avrupa Topluluğu 1993 tek pazar bankacılığı ve Türk bankacılığının entegrasyon sorunları
- Tez No: 13421
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Roma Anlaşması ile kurulan A. E. T. 1993 Tek Pazari ile nihai hedefi olan tek ve bütünleşmiş bir Avrupa ekonomisi hedefine bir adım daha yaklaşmıştır. Bankacılık konusunda Topluluğun ortaya koyduğu yasal yapı arzulanan sonuçların alınmasını sağlayabilecek görünümdedir. Ancak sorun sadece yasal yapı ile değil ekonomik yapıda gerekli değişikliklerin yapıl- ması ile ortadan kalkacaktır. Avrupa para sisteminin tam anlamıyla işlerliğe kavuş maması, tek bir merkez bankası kurulmamış olması Tek Pazar bankacılığın önündeki önemli engeldir. ülkemiz bankacılığı yasal yapı açısından Topluluğunki ile önemli farklılıklar göstermektedir. Fakat bu farklılıkla rın giderilmesi büyük sorun yaratmayacaktır. Esas sorun ekono mik yapıdan kaynaklanmaktadır. Bankacılığımızın temel sorunları olan ihtisaslaşmama, yüksek maliyetle çalışma gibi özel sorunları yanında ekonomik istikrarsızlıktan kaynaklanan bazı sorunları vardır. Bunların çözümü sadece bankalarca yapılabilecek türden değildir, özel likle Türk parasının tam konvertibiliteye geçememiş olması entegrasyonu engelleyici bir unsurdur. Tüm bu inceleme sonucu; bankacılığımız Topluluk ile en tegrasyona yasal ve ekonomik yapı açısından henüz hazır değildir. Ancak bankalarımızın 1980 sonrası dışa açılma faaliyetleri düşünüldüğünde entegrasyonun gerektirdiği biçimde yapı deği şikliğine gidilebileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Eurepean Commen Market, Which it was established with The Roma Agreement has been approached to the final goal of one and United Europa with the One Market in the year 1993, The Legal structure related to banking system of the Conmunity is at the desired level. But the problem would be disappeared not only making requrred difference on legal structure but also economic structure. In order not to activete European Monatary System', not establishing One Central Banking System, it's an important handicap for One Market Banking system. Turkish Banking system has been indicated an important at the point of view of legal structre. But The removing of the differences would be created a great problem. Essantial problem has been derived from economic structure. The essantial problems of our banking system are not specialination, working with high cost. Another ther are some problems derived from economic unstabilazation policies The solutions of these problems are not only by banking system But also not to go full convertibility, it would be an handicapped factor for integration of the Turkish Monatary System. At the final result of all studies of our banking system not yet ready. But we can say that our banking system would be converted structural changing necessary to integ ration by expending foreign policy activities after 1980.