Litografide aktarma teknikleri
The Techniques of transfering in lithography
- Tez No: 13422
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
LİTOGRAFİ'DE AKTARMA TEKNİKLERÎ ÖZET Alois Senef elder1 in araştırmaları sonucunda bulunmuş olan litografi(1796), yağ ile suyun birbirini itmesi ilkesi ne dayanır. Baskının yapıldığı zamandan bu yana çeşitli ulusların sanatçıları tarafından denenmiş, yeni teknikler bulun muş ve geliştirilmiştir. Bizler gelişen bir ulus olarak çağa ayak uydurarak yenilikleri izlemek zorundayız. Bu nedenle hazırlanan tez de, yeni olan tekniklerin hemen hemen hepsi, tüm olanaklar zorlanarak tek tek denendi. Tekniklerin hepsinden olumlu sonuç alınmasının yanında, denemeler sonucunda yeni teknik ler de bulundu. özgün Baskıresim teknikleri için iyi bir kaynak ola cağı varsayılan bu tez, gelecekteki teknik denemeler için bir kapı açmış olacak.
Özet (Çeviri)
THE TECHNIQUES OF TRANSFERlNG IN LITHOGRAPHY SUMMARY The lithography technique founded upon the research of Alois Senef elder (1796) is based upon the principle of oil/water resistance. From the very beginning of printing many new techniques have been found and developed by the artist of different nationalities. We must follow the novelties being adapted to the age as a developing country. There fore, in this study almost all of the new techniques are tried. Besides the techniques give positive results, new techniques are also drived by the experiments. This study is tought to be a useful source for printing techniques and will be a basis for new technical experiments in the future. T. G. Yükseköğretim Kurul JföJöinıantasyon Merk«