Sustainable tourism development in small island developing states: Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) as a case study
Gelişmekte olan küçük ada ülkelerinde sürdürülebilir turizm gelişimi, örnek çalışma alanı: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
- Tez No: 134279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Tourism, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
oz Bu tez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde varolan Turizm gelişimini, sürdürülebilir turizm göstergeleriyle analiz etmektedir. Teorik çerçevede, turizm sektöründe sürdürülebilir gelişimin ortaya çıkışım tartışmakta ve bu kavramın küçük adalardaki önemini ortaya koymaktadır. Turizm gelişiminin küçük adalar üzerindeki etkileri ve özellikleri tanımlanmaktadır. Temelde sürdürülebilir turizm gelişiminin üç ana boyutu., ekonomik anlamda uygulanabilirlik, finansal ve sosyal faydaların yerel toplum üzerinden eşit dağılım ve çevre kalitesinin korunması ve geliştirilmesi olarak tartışılmaktadır. Farklı bakış açılan ve yaklaşımlar ele alınmaktadır. Özellikle de küçük adalar için belirlenen politika ve stratejiler üzerinde durulmaktadır. Sürdürülebilir turizm göstergeleri, Kuzey Kıbrıs Turizm Gelişiminin sürdürülebilir gelişim perspektifi açısından değerlendirilmesi için hesaplanmıştır. Dahası bu göstergeler belirli konularda Malta ve Güney Kıbrıs ile kıyaslanmaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis analyzes the current tourism development in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) by using sustainable tourism indicators. In the theoretical framework, the emergency of sustainable development in the tourism sector is discussed, and the importance of this concept in small islands is pointed out. The characteristics and impact of tourism development in small islands are described. Three dimensions of the concept in tourism development, as viable tourist industry within the context of the overall economy, equitable distribution of the financial and social benefits of tourism within the local economy and preserving and enhancing the quality of the environment are discussed. Different approaches to sustainable tourism are described. Specifically, thematic policies and strategies are determined for small islands. The indicators for sustainable tourism are examined for the assessment of TRNC tourism development from sustainable development perspective. Moreover, they compare with Malta and Southern Cyprus.