Sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun azaltılmasında turizmin rolü: Madagaskar, Nosy-be adası'ndan bir örnek çalışma
Role of tourism in poverty alleviation and on sustainable development: A case study from island of Nosy-be, Madagascar
- Tez No: 502940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEVİŞ UZBAY PİRİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Gerek Binyıl Kalkınma Hedeflerinin gerekse Gündem 2030 - Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin önemli boyutlarından birisi de her yerde ve her biçimiyle yoksulluk ile mücadele edilmesi ve 2030 itibariyle dünyadaki aşırı yoksulluğun yüzde 1 oranlarına çekilmesidir. Turizm sektörünün, döviz kazançları, istihdam fırsatlarının yaratılması, emek yoğun bir hizmet sektörü olması, yeni iş alanlarının yaratılması gibi yollarla yoksullardan yana ekonomik büyümeyi sağlama potansiyeli vardır. Nitekim, Gündem 2030 kapsamında, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, yoksul ve doğal zenginlikler açısından donanımlı ülkelerde turizm sektörü yoluyla yoksulluğun azaltıldığı yedi adet mekanizma önermektedir. Madagaskar, aşırı yoksulluğun çok yüksek olduğu (%76) bir ada ülkesidir; ancak bunun yanı sıra ülkede, çok zengin doğal faunası, endemik hayvan ve bitki çeşitliliği ve mükemmel deniz kıyıları ile turizm sektörü yoksullukla mücadelede önemli bir potansiyel oluşturabilir. Bu tez çalışması, Madagaskar'ın önemli bir turizm merkezi olan Nosy-Be adası örneğine dayanarak, turizm sektörünün bölgedeki, çok boyutlu yoksulluğun (UNDP'nin İnsani Kalkınma Raporları'nda içerilen yoksulluk tanımı) azaltılmasına olan etki mekanizmalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç altında, tez çalışması kapsamında yürütülen nitel ve nicel araştırmalar yoluyla; (1) Madagaskar'ın Nosy-Be Adası örneğinde, turizm sektörünün ve sektördeki istihdamın bölgedeki çok boyutlu yoksulluğun azaltılmasına olan etkileri araştırılmış ve (2) Birleşmiş Milletler'in tanımlamış olduğu, turizm sektörünün yoksulluğu azaltmasına ilişkin yedi mekanizmadan hangilerinin bölgede etkili olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Nicel araştırma kapsamında yürütülen anket çalışmasının bulguları, yaşam koşulları kategorisinin bazı değişkenleri dışında, tüm diğer kategorilerde ve değişkenlerde turizm sektöründe çalışanların, diğer sektörlerde çalışanlara göre çok boyutlu yoksulluk açısından daha iyi durumda olduğunu ortaya koymuştur. Nitel araştırma kapsamında gerçekleştirlen derinlemesine görüşmelerin analizinde ise, bölgede, BM'nin önermiş olduğu yedi mekanizmadan, sadece yerel istihdam; yerel tedarik ve gönüllülük mekanızmalarının etkili olduğu bulgulanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmanın bulguları, turizm sektörünün bölgede yoksullukla mücadelede önemli bir potansiyel olduğunu ortaya koymaktadır ve turizm sektörünün yoksullardan yana gelişebilmesi için hangi yönde önlemlerin alınabileceğine ilişkin yol göstermektedir. ANAHTAR KELİME: Turizm, Yoksulluk, İstihdam, Nosy-Be, Madagaskar. Bu tez çalışması, Madagaskar'ın önemli bir turizm merkezi olan Nosy-Be adası örneğine dayanarak, turizm sektörünün bölgedeki, çok boyutlu yoksulluğun (UNDP'nin İnsani Kalkınma Raporları'nda içerilen yoksulluk tanımı) azaltılmasına olan etki mekanizmalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç altında, tez çalışması kapsamında yürütülen nitel ve nicel araştırmalar yoluyla; (1) Madagaskar'ın Nosy-Be Adası örneğinde, turizm sektörünün ve sektördeki istihdamın bölgedeki çok boyutlu yoksulluğun azaltılmasına olan etkileri araştırılmış ve (2) Birleşmiş Milletler'in tanımlamış olduğu, turizm sektörünün yoksulluğu azaltmasına ilişkin yedi mekanizmadan hangilerinin bölgede etkili olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Nicel araştırma kapsamında yürütülen anket çalışmasının bulguları, yaşam koşulları kategorisinin bazı değişkenleri dışında, tüm diğer kategorilerde ve değişkenlerde turizm sektöründe çalışanların, diğer sektörlerde çalışanlara göre çok boyutlu yoksulluk açısından daha iyi durumda olduğunu ortaya koymuştur. Nitel araştırma kapsamında gerçekleştirlen derinlemesine görüşmelerin analizinde ise, bölgede, BM'nin önermiş olduğu yedi mekanizmadan, sadece yerel istihdam; yerel tedarik ve gönüllülük mekanızmalarının etkili olduğu bulgulanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmanın bulguları, turizm sektörünün bölgede yoksullukla mücadelede önemli bir potansiyel olduğunu ortaya koymaktadır ve turizm sektörünün yoksullardan yana gelişebilmesi için hangi yönde önlemlerin alınabileceğine ilişkin yol göstermektedir. ANAHTAR KELİME: Turizm, Yoksulluk, İstihdam, Nosy-Be, Madagaskar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Following the adoption of the Millennium Development Goals and the Global Agenda 2030 - Sustainable Development Goals the eradication of poverty had become a global preoccupation, in particularly the developing countries. Tourism, for a long times, have been considered as a mean to eradicate poverty, because it can develop in poor and marginal areas with few other export and diversification options. Remote areas, particularly, attract tourists because of their origin, cultural, wildlife and landscape value. Within this framework, the United Nations World Tourism Organizations (UNWTO) in its report published in 2006, theoretically identified the seven ways in which tourism can alleviate poverty. Madagascar is a country where the extreme poverty rate is very high (%76) and yet due to its very rich natural endownment, natural fauna and beach destinations there is great scope for the alleviation of poverty through tourism sector. This research study intends to examine the role of tourism and tourism employment on the alleviation of multidimentional poverty (as defined in UNDP Human development reports) in one of the tourism sites of Madagascar, the Nosy Be island. The study also aims to identifying which of the seven mechanisms suggested by the UNWTO are the most prevalent in the case study site. These objectives are addressed using quantitative and qualitative research approaches implemented in Nosy-Be, Madagascar. The quantitative research findings revealed that except for some of the living conditions variables, tourism employment had positive effects on the multidimentional poverty in the region. As for the qualitative research analysis, the results demonstrated that the mechanisms of employment, local supply of goods and services, and voluntaring were the most prevalent mechanisms in Nosy-Be, while the mechanisms such as direct sales, the establishment of small enterprises, taxes and infrastructure were less apparent. The main conclusion of this study is that tourism can be a potent tool in alleviating poverty in Nosy-Be or even in Madagascar, but some effort and measures need to be undertaken. KEYWORDS: Tourism, Poverty, Employment, Nosy-Be, Madagascar.