Web and java based architecture for laboratory experiments
Laboratuvar deneyleri için web ve java tabanlı bir mimari
  1. Tez No: 134286
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜR TUTUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
oz İletişim teknolojilerindeki gelişmeler eğitim faaliyetlerinin iletişim kanallarını kullanmasını yaygınlaştırmıştır. Bu kanallardan biri olan İnternet, laboratuar uygulaması gerektirmeyen eğitimlerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Eğitmen ve öğrenciler coğrafi konumdan bağımsız olarak İnternet ortamında buluşmaktadır. Ne var ki farklı olan ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçları karşılamaktaki güçlükler laboratuar uygulaması gerektiren eğitimlerin İnternet üzerinde aynı ölçüde yaygınlaşmasını engellemiştir. Bu çalışmada laboratuvar uygulamalarının İnternet üzerinden gerçekleştirilmesinde kullanılabilecek metodolojiler tartışılmıştır. İhtiyaçlar yeniden gözden geçirilerek İYTE' deki uygulamalar için rafine edilmiştir. Saptanan ihtiyaçları karşılayacak bir mimari önerilmiştir ve bu mimari üzerinde geliştirilebilecek bir yazılımın analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developments in the communication technologies area have increased the popularity of usage of communication channels for the education activities. Being one of these communication channels, Internet, has become an inevitable component for theoretical education. Internet has brought together instructor and student without any geographical constraint. But having different requirements and difficulties during the satisfaction of these requirements are the common drawbacks for the widespread usage of Internet for laboratory educations. In this thesis, methodologies, which can be used in remote laboratory systems, have been discussed. Requirements have been scrutinized and refined. Remote laboratory architecture for IYTE has been proposed according to these requirements. Analysis of software that can be developed on the proposed architecture has been made.