Heuristic container placement algorithms
Buluşsal (heuristic) konteyner yerleştirme algoritmaları
- Tez No: 134285
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS PÜSKÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
“ Buluşsal (Heuristic) Konteyner Yerleştirme Algoritmaları ”OZ Deniz nakliyatının her geçen gün yaygınlaşması nedeniyle nakliyat süreçlerinin nasıl daha iyi tanımlanabileceği ve daha verimli hale getirilebileceği sorularına yönelik yanıtlar üzerindeki çalışmalar günümüzde önemli araştırma konularından biri haline gelmiştir. Özellikle geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinden itibaren, varolan ve yeni oluşturulan sistemlerin iyileştirme çalışmalarında, gün geçtikçe artan bilgi işleme yetenekleri ile bilgisayarların da devreye girmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda konteyner terminallerindeki işlemlerin modellerinin oluşturularak bilgisayar sistemleri yardımıyla verilerin işlenmesi, terminallerdeki çeşitli süreçlerin otomasyonu ve en son aşamada tüm terminal işlemlerinin bilgisayar sistemleri yardımıyla otomatik olarak yapıldığı yazılım paketleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma özel bir şirkete ait bir konteyner terminali için yapılmış olan bir projeyi kapsamaktadır. Çalışma süresince terminaldeki konteyner hareket süreçleri incelenmiş, konunun uzmanları ile görüşülmüş ve bir sonraki adımda oluşturulacak saha operasyon yazılım paketinin genel yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın konteyner terminalindeki tüm süreçler içinde hedef aldığı nokta saha üzerindeki konteyner elleçleme işlemlerinin tanımlanması ve konteyner hareketlerine karar verme sürecinde bir bilgisayar sistemim devreye alacak yapıyı oluşturmaktır. Saha operasyon işlemlerinin karar verme sürecinde yardıma olması beklenen sistem nesneye dönük analiz ve tasarım yöntemi kullanılarak oluşturulmaya çalışılmıştır. Sistemin konteyner yerleştirme ve karar verme sürecinde temel alacağı optimizasyon yöntemi ise farklı durumlar için farklı yerleştirme desenlerini ve algoritmalarını kullanacak şekilde oluşturulmuştur. Bu yerleştirme desenleri ve algoritmaları projenin yürütüldüğü terminaldeki istif sahasında kullanılan konteyner elleçleme makinelerinin çalışma prensipleri gözönüne alınarak oluşturulmuştur. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the growth of transportation over sea; defining transportation processes in a better way and finding ways to make transportation processes more effective have become one of the most important research areas of today. Especially in the last quartet of the previous decade, the computers had become much powerful tools with their impressive amount of data processing cababilites. It was imminent that computers had begun taking serious roles in the system development studies. As a result; constructing models for the processes in container terminals and processing the data with the computers create opportunities for the automation of various processes in container terminals. The final step of these studies is the full automation of terminal activities with software packages that combine various functions focused on various processes in a single system. This study is about a project that had been made for a container terminal owned by a special company. During this study, there had been discussions with experts about the subject, and container handling processes in the terminal had been analyzed in order to define the main structure of the yard management software to be created. This study focuses on the container handling activities over the yard space so as to create a basis for a computer system that will take part in the decisions during the container operations. Object oriented analysis and design methods are used for the definition of the system that will help the decisions in the yard operations. The optimization methodology that will be the core of the container placement decisions is based on using different placement patterns and placement algorithms for different conditions. These placement patterns and algorithms are constructed due to the container handling machinery that was being used in the terminal that this study has been made for.