Optimization of HVAC control strategies by building management systems: Case study Özdilek Shopping Center
HVAC kontrol stratejilerinin bina yönetim sistemi ile optimizasyonu: Özdilek Alışveriş Merkezi uygulaması
  1. Tez No: 134300
  2. Yazar: ÇAĞLAR SELÇUK CANBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN GÖKÇEN, DOÇ. DR. ARİF HEPBAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji ve Güç Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
öz Binalarda her türlü iklim koşulunda ısıl konforun sağlanması için ısıtma havalandırma ve iklimlendirme“HVAC”sistemlerinin iyi kontrol edilmesi gerekmektedir. Etkin bir HVAC kontrolü binalarda enerji tasarrufunun en iyi yoludur. Ancak HVAC sistemleri yapısı gereği lineer olmadıkları ve sezonlara göre karakteristikleri değiştikleri için HVAC kontrol stratejilerini ve kontrol parametrelerini belirlemek çoğu zaman oldukça zordur. Bu tezin amacı Özdilek Alışveriş Merkezinde yapılan deneysel çalışmalar yardımıyla HVAC kontrol stratejilerini belirlemek ve parametreleri yeniden ayarlayarak sistemin konfor şartlarım bozmadan en düşük enerji ile çalıştırılmasıdır. Enerji tasarrufu potansiyelini belirleyebilmek ve kontrol stratejilerini en uygun hale getirmek için enerji bilançosu çalışması yapılmıştır. Bu çalışma sonunda binanın performans değerlendirmesi yapılmış ve kabul görmüş standartlarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaların ışığında yeni kontrol stratejileri mevcut bina yönetim sistemi“BYS”yardımıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HVAC systems in buildings must be complemented with a good control scheme to maintain comfort under any load conditions. Efficient HVAC control is often the most cost- effective option to improve the energy efficiency of a building. However, HVAC processes are nonlinear, and characteristics change on a seasonal basis so the effect of changing the control strategy is usually difficult to predict. Aim of this thesis is to reduce energy consumptions by defining new HVAC control strategies and tuning control loops in Ozdilek Shopping Center“OSC”. To investigate the potential for energy savings and to redefine control scenarios, an energy audit was carried out in OSC. According to these studies new strategies are implemented by the help of existing building management system“BMS”without making any investment Performance indices were calculated and compared with the accepted standards. Then normalized performance indices are calculated to reach out a better understanding of the buildings' efficiency. IV