Economic assessment of Balçova-Narlıdere geothermal district heating system
Balçova-Narlıdere jeotermal bölgesel ısıtma sisteminin ekonomik değerlendirmesi
- Tez No: 134309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖZERDEM, PROF. DR. MACİT TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
öz Bir jeotermal bölge ısıtma sisteminin gelişimi, jeotermal rezervuarın belirlenmesinden jeotermal enerjinin kullanıma sunulmasına kadar geçen tüm süreçleri kapsamaktadır. Ekonomik değerlendirmeler jeotermal yatırımların başlangıç aşamasında yapılır. Bu çalışmada, yaklaşık 50 MWth'lik ısıtma kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük bölge ısıtma sistemlerinden biri sayılan Balçova - Narlıdere Jeotermal Bölge Isıtma Sistemi (JBIS) için detaylı bir ekonomik analizin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak, hem gelecekte bu jeotermal sahada olabilecek gelişmelerin proje yönetimi bilimi kapsamında yürütülmesini kolaylaştırma hemde doğru bir ekonomik değerlendirme yapabilme amaçlarıy la jeotermal yatırımların başlangıcından sonuna kadar yapılması gereken işler araştırılmıştır. Ardından yatırımların karlılığının hesaplanmasında en çok kullanılan finans araçlarından iç karlılık oranı yöntemi bu yatırım için uygulanmıştır. Ekonomik analize, geçmiş nakit akımlarının bulunması sebebiyle; ilk yatırım maliyetlerinin, gelirlerin ve işletme giderlerinin 2002 yılı sonu değerlerinin hesaplanmasıyla başlamıştır. Proje ömrü boyunca olabilecek işletme maliyetleri 2002 yılı baz alınarak hesaplanmıştır. Gelecekte kazanılması düşünülen gelirler ise sistemin bugünkü kapasitesi ve 2002-2003 ısıtma sezonunda geçerli olan kullanım ücretlerine göre belirlenmiştir. Eğer bir jeotermal rezervuarın sürdürülebilirliği dizayn safhasında göz önüne almıyorsa, yapımı düşünülen jeotermal sistemin ömrü uzun tutulabilir. Bu tür uzun süreli projeler ise gelecek nakit akışlarıyla ilgili ekonomik belirsizlikler taşır. Bu çalışma, tüm sistem ömrünün 2001 yılı itibariyle 20 yıl olacağı öngörülerek yapılmıştır. İç karlılığının hesaplanmasında işletme giderlerinin değiştiği farklı senaryolar düşünülmüştür. Bu senaryoların belirlenmesinde şu anki giderleri yansıtan 2002 işletme maliyetleri belirli oranlarda arttırılmış ve azaltılmıştır. Aynı zamanda her bir senaryo için 60 farklı jeotermal enerji fiyatlandırma planı geliştirilerek, enerji kullanım fiyatlarının iç karlılık oranı üzerindeki etkileri gösterilmiştir. Balçova - Narlıdere JBIS 'de halen uygulanan fiyatlandırma politikasının sürdürülebilirliği tartışılmış ve farklı harcama senary olarında 100 m 'lik bir alanın ısıtılması için aboneler tarafından ödenmesi gereken aylık enerji kullanım fiy atları belirlenmiştir. Diğer yandan, Balçova - Narlıdere JBIS yatırımıyla şu ana kadar devlete ödenen vergiler araştırılmış ve bu tip bir yatıranın devlet açısından yararlan gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonunda, yatıranın gelişen pazar şartlan sonucundadeğişen fiyatlar ile yapıldığı kabul edilerek, iç karlılık oranı yöntemi tekrarlanmıştır. Bu durum için, farklı senaryolardaki aylık enerji kullanım ücretleri, uygulama maliyetleriyle yapılan hesaplamaların sonucunda bulunan ücretlerle karşılaştırılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development of a geothermal district heating system covers full range of activities from the determination of geothermal reservoir to the delivery of geothermal energy successfully. Economic assessments are come true in the early stages of geothermal developments. The goal of this thesis is to realize a detailed economic assessment for Balçova - Narhdere Geothermal District Heating System (GDHS) which is one of the largest district heating systems in Turkey with its current heating capacity of 50 MWth. Tasks in geothermal district heating investments are looked over at the beginning to make a correct economic evaluation and make future development in this geothermal field easy under the discipline of project management. Internal rate of return method which is commonly used financial tool to find the profitability of investments is applied to this investment. The economic analysis begin with the calculation of end of 2002 values of capital investment costs, revenues and operating costs since the existence of past cash flows. Future operating costs are determined according to the yearly expenditures realized in 2002. Future revenues are determined in accordance with the capacity of current heating system and energy utilization prices valid in 2002- 2003 heating season. If the sustainability of a resource is considered in the design, the prospective geothermal district heating system could be operated in a long period. However, long-term period projects contain economic uncertainties for the future cash flows. The overall life of Balçova - Narhdere GDHS is considered as 20 years after year 2001 and uncertainties are considered in this study. Calculations are realized according to various scenarios in which operating costs are constant throughout 20 years. To determine these scenarios, operating costs in 2002 which reflects the current expenditures are either decreased or increased by some percentages. In addition, 60 different pricing plans have been taken into consideration in these scenarios to demonstrate the effects of energy utilization prices on the profitability of investment. The continuity of current price policy for Balçova - Narhdere GDHS is discussed and energy utilization prices per 100 m2 are suggested for these scenarios. On the other hand, taxes paid to government in Balçova - Narhdere GDHS investment are investigated to show the benefits of geothermal investments from the viewpoint of government. Because of the development in production of some equipment like heat exchangers, pipes and changing in marketing strategy, the costs of these equipment are 111reduced. At the end, internal rate of return method is repeated for the current cost of the investment. The energy utilization prices for 13 different scenarios are found for this situation and results are compared with the prices determined to meet the real cost of the investment. IV