Düşük maliyetli adsorbentlerle atık sulardan krom(VI) giderimi
Removal of Cr (VI) from waste water with Low-Cost adsorbent
  1. Tez No: 134331
  2. Yazar: TUNCAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
-"Vv v v,» ÖZET '/>'L Bu çalışmada, ülkemizin önemli bir tarım ürünü olan bademin, verimli bir şekilde değerlendirilemeyen kabuğundan dehidrasyon-karbonizasyon yöntemiyle üretilmiş olan aktif karbonun kullanımıyla sulu çözeltilerden krom (VI) iyonlarının adsorpsiyonu incelenmiştir. Krom (VI) adsorpsiyonunda, adsorplanan krom (VI) miktarı zaman artışına bağlı olarak arttığı gözlenmiştir. Bu aktif karbonda; başlangıç krom (VI) konsantrasyonu arttıkça adsorplanan krom (VI) miktarının arttığı buna karşın giderme veriminin azaldığı tespit edilmiştir. 20-50 C sıcaklık aralığında, sıcaklık artışına bağlı olarak krom (VI) adsorpsiyonunun arttığı bulunmuştur. Termodinamik veriler ışığında krom (VI) adsorpsiyonunun endotermik olduğu belirlenmiştir. pH 1-8 aralığında, pH artışına bağlı olarak adsorplanan krom (VI) miktarının azaldığı görülmüştür. Diğer bir deyişle, en iyi krom (VI) adsorpsiyonu düşük pH değerlerinde görülür. 0.63-1.40 mm partikül boyutu aralığında krom adsorpsiyonu incelendiğinde partikül boyutu arttıkça adsorplama kapasitesi azalmakladır.
Özet (Çeviri)
M /, SUMMARY In this study, almond shells which is very important an agricultural waste in our country were used to produce granulated activated carbon by using method of dehidratation and carbonization. The carbon was used to study adsorption of Cr(VI) from aqueous solutions. Adsorbed amount of Cr(VI) was observed to increase with time in Cr(VI) adsorption. While the amount of adsorbed Cr(VI) increased with increasing of initial Cr(VI) concentrations, the removal rates were decreased. The adsorption of Cr(VI) was increased when the temperature was increased from 20 to 50 °C. The adsorption was found to be endothermic in nature. For used activated carbon, chromium (VI) adsorption decrease with increasing pH between 1-8. However for chromium (VI) adsorption is adviced low pH levels. Adsorbent size between 0.63-1.40 mm increase but adsorbed chromium quantities decrease.