Modifiye edilmiş klinoptilolitle sulu çözeltilerden kromat ve fosfat anyonlarının giderimi
The Removal of chromate and phosphate lons from aqueous solutions using modified clinoptilolite
  1. Tez No: 134337
  2. Yazar: DUYGU SOYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET $&* *A A %ı Bu çalışmada, zeolitin en çok bilinen türlerinden biri olan klinoptilolitin Hexadecyltrimethylammonium Brom (HDTMA-Br) ile modifiye edilerek sulu çözeltilerden kesikli sistemlerde kromat ve fosfat anyonlarının giderimi araştırılmıştır. Krom, toksik ve kanserojen bir maddedir. Fosfat ise alıcı ortamlarda ötrifikasyona neden olduğundan alıcı ortamlara deşarjlarında sınırlamalar getirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda, kromat ve fosfat anyonlarının modifiye edilmiş klinoptilolit ile giderim verimleri başlangıç konsantrasyonları, çalkalama hızı, pH, partikül büyüklüğü ve partikül miktarları gibi farklı deneysel koşullarda incelenmiştir. Kromat için denge zamanının 180 dakika, fosfat içinse 120 dakika olduğu tespit edilmiştir. Kromat anyonu için klinoptilolit boyutu ve pH deneyleri sonucunda uygun klinoptilolit büyüklüğünün 0,5-0,8 mm ve pH değerinin ise 4 olduğu görülürken, fosfat için tane büyüklüğünün 0,3-0,5 mm ve pH değerinin ise 6 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca her iki anyon için de yapılan deneylerde çalkalama hızı ve klinoptilolit miktarının artmasıyla giderim veriminin de arttığı görülmüştür. Kromat ve fosfat anyonları için izoterm ve kinetik çalışmaları yapılmıştır. Kromat ve fosfat için yapılan kinetik model çalışmalarında her ikisi için de deneysel sonuçların yalancı ikinci dereceden kinetik modele uyduğu tespit edilmiştir. Kromat ve fosfat anyonları için yapılan izoterm çalışmalarında ise en iyi sonuç Langmuir izoterm modelinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the removal of chromate and phosphate\,l^ns5^nii^ aqueous solutions using modified clinoptilolite, which is the best-known "iype of zeolite were investigated. There is legal limitation of discharge chromium and phosphate into the watercourse due to their toxic effect to the living organisms. The influence of specific parameters such as of initial concentrations, pH, agitation speed, particle size, and particle amount for removal of chromate and phosphate from aqueous solution by modified clinoptilolite were explored. The equilibrium time was found to be 180 minutes for chromate whereas 120 minutes found for phosphate. The optimum particle size of 0,5-0,8 mm and 0,3-0,8 mm were found for chromate and phosphate removal, respectively. Again the optimum pH values were found to be 4 and 6 for chromate and phosphate removal, respectively. The removal efficiencies were increased with the agitation speed and particle amount for both anions. The equilibrium isotherms and kinetic models for chromate and phosphate ions were also evaluated. The equilibrium processes of chromate and phosphate removal were described well by the Langmuir isotherm. The pseudo-second order kinetic reaction model found to be the best correlation of the data for both anions removal from aqueous solution using modified clinoptilolite.