Koagülaz negatif stafilokoklarda slime yapımının araştırılması
Investigate slime production of coagulase negative staphylococci
- Tez No: 134360
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
U ft" >t-. IV »» A'. ÖZET v Bu çalışmada; koagülaz negatif stafılokokların (KNS) slime üretiminin antimikrobiyal ajanlar üzerindeki etkisini incelenmesi amaçlanmıştır. KNS büyüme esnasında çevreye devamlı slime maddesi salgılar. Aslında bu viskoz polisakkarit slime bakterinin etrafını sarar. KNS'Iarın slime üretimi ve adezyonu implantlarda ve prostetik kalp kapakçıklarında, vasküler greft ve invaziv vasküler kateterlerinde, serebrospinal fluid santiarda, ortopedik implant, peritoneal diyaliz kateterlerinde, göğüse ait protezlerde ve idrar yollarında enfeksiyonlarında gözlemlenir. Slime üreten KNS suşlarının daha virulans, antimikrobiyal ajanlara karşı daha dirençli oldukları açıklanmıştır. Bu çalışmada çeşitli klinik numunelerden izole edilen KNS'larda slime üretimini araştırılmıştır. Değerlendirmeye alınan KNS'Iarın 25'i (% 27,8) idrar, 39'u (% 43,3) kan, 15'i (% 16,7) kateter, 4'ü (% 4,4) deri, l'i (% 1,1) abse, 4'ü (% 4,4) boğaz, l'i (% 1,1) burun ve l'i (% 1,1) mayi numunelerinden izole edilmiştir. Slime üreten suşlar; Kongo kırmızısı yöntemi ile % 84,4, makro-tüp yöntemi ile % 75,6 ve mikropleyt yöntemiyle % 75,6 oranında saptanmıştır. Bu üç yöntem arasında duyarlılık ve özgüllük açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Antibiyotiklere karşı dirençlilik oranı slime pozitif gruplarda, slime negatif gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. Bazı antibiyotiklerde bu oran istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Yalnız üç antibiyotikde dirençlilik oranı slime pozitif suşlarda, slime negatif suşlara göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study to examine the effect of slime production on antimicrobial jfl agents by CNS. CNS secreted slime substance continously into their enviroment during growth. The viscose secreted polysaccharide slime surrounds the bacteria in fact. Slime production and adhesion of CNS is major cause infections associated with implants and medical devices such as prosthetic heart valves, vascular grafts and invasive vascular catheters, cerebrospinal fluid shunts, orthopedic implants, urinary tract and peritoneal dialysis catheters and mammary protheses. Slime factor positive CNS strains were reported more virulent and resistant to antimicrobial agents. We investigated slime production of Coagulase Negative Staphylococci (CNS) isolated from different clinical samples. A total of CNS with consist of 25 (27,8 % ) urine, 39 (43,3 % ) blood, 15 (16,7 %) catheter, 4 (4,4 %) skin, 1 (1,1 %) abcess, 4 (4,4 %) throat, 1 (1,1 %) nose and 1 (1,1 %) liquid. The rate of slime factor production was found as 84,4 % with congo red agar 75,6 % with macro-tube method and 75,6 % with microplate method. No statiscally significant difference in sensitivity and specifity has been found among the methods. Higher resistance rates were observed in slime positive groups than that of slime negative groups. In some antibiotics, there isn't statiscally significant different between slime positive strains and slime negative strains by resistance to antibiotics (p>0,05).