Bronşiyal astım ve rinitli hastaların burun sekresyonlarından izole edilen koagulaz-negatif stafilokokların tiplendirilmeleri, bunlara karşı uygulanan bazı patojenite testleri ve antibiyotiklere duyarlılıkları
  1. Tez No: 20026
  2. Yazar: NEVA ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAMIK AKSOYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
38 ÖZET 58 bronşiyal astımlı, 50 rinitli hastanın ve 50 sağlıklı bireyin nazal sekresyonlarından üretilen koagulaz negatif stafilokoklarm birtakım biyokimyasal özellikleri incelenerek Bayesian yaklaşımıyla hazırlanmış bir bilgisayar programıyla tiplendirilmişlerdir. Buna göre % 20.2 S.epidermi- dis, % 12 tiplendirilemeyen, % 11.3 S.warneri, % 8.8 S.homi- nis, % 8.2 S.simulans, % 8.2 S.saccharolyticus, % 7.5 S. sapro phytics, % 5.6 S.cohnii, % 5.6 S.haemolyticus, % 5 S.hyicus ayrıca % 5.6 S. aureus ve % 1.2 Mikrokok izolasyonu yapılmıştır. Bütün bu suşlara bazı patojenite testleri uygu landığında rinitli hastalarda % 66 kapsül, % 24 jelatinaz, % 32 mannitol f ermentasyonu, % 3 biosin, % 60 slime, % 36 protein A, % 76 çoklu antibiyotik direnci varlığı, bronşiyal astımlı hastalarda % 56.8 kapsül, % 24.1 öelatinaz, % 37.9 mannitol f ermentasyonu, % 5.1 biosin, % 46.5 slime, % 44.8 Protein A ve % 67.2 çoklu antibiyotik direnci bulunduğu sap tanmıştır. Bütün bu patojenite kriterleri içerisinde özellikle slime faktör, protein A, mannitol f ermentasyonu ve çoklu antibiyotik direnci varlığı, hasta gruplarımızdan izole edilen stafilokoklarda, kontrol grubumuzdan izole edilenlere oranla çok daha yüksek bulunmuştur. Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemine göre uygulanan antibiyotik hassasiyet testine göre stafilokoklarm en duyarlı olduğu antibiyotikler cefuroxime (% 90.2), ceftriaxone (% 83.1) ve amikacin (% 83.9) en dirençli oldukları ise penicil lin G (% 96.7), meticillin (% 79.2) ve rifampycin (% 38.2) olarak tesbit edilmiştir. Penisiline olan direnç mekanizmalarının özellikle beta laktamaz aktiviteleriyle olduğu uyguladığımız test yön temiyle anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Coagulase negative staphylococci isolated from nasal secretions of 50 patients with rhinitis, 58 patients with asthma bronchiale and 50 healthy person as control has been studied for biochemical characteristics, biotyping of these bacteria were carried out by using a computer program with Bayesian approach. Acording to these results 20.2 % S.epider- midis, 12 % unidentified, 11.3 % S.warneri, 8.8 % S.hominis, 8.2 % S.simulans, 8.2 % S.saccharolyticus, 7.5 % S. saprophyti- cus, 5.6 % S.cohnii, 5.6 % S.haemolyticus, 5 % S.hyicus also 5.6 % S. aureus and 1.2 % Micorococcus were isolated. Some patogenicity tests to all of these strains have been applica- ted and existence of 66 % capsule, 24 % gelatinase, 32 % mannitol fermantation, 3 % bacteriolysin, 60 % slime produc tion, 36 % staphylococcal protein A, 76 % multiple antibiotic resistance in patients with rhinitis, 56.8 % capsule, 24.1 % gelatinase, 37.9 % mannitol fermentation,. 5.1 % bacterioly sin, 46.5 % slime production, 44.8 % staphylococcal protein A and 67.2 % multiple antibiotic resistance has been found. Out of all these pathogenicity criteria especially the existence of staphylococcal protein A, slime production, mannital fermentation and multiple antibiotic resistance has been found to be high in patient groups than control group. According to the results of Kirby-Bauer disc diffus- sion antibiogram test the antibiotics which staphylococci are more sensitive were cefuroxime (90.2 %), ceftriaxone (83.1 %) and amikacin (83.9 %) and the most resistant ones were penicillin G (96.7 %), meticillin (79.2 %) and rifampycin (38.2 %).With the applied test method we found that the re sistance mechanism is mostly appears to be by beta lactamase activity.