Lazer sistemleri için IP üzerinden uzaktan kontrol sistem tasarımı
Remote control system design over IP for laser systems
- Tez No: 134364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANATOLİİ SİMİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Bu tez çalısmayısla, günümüzün güncel teknolojilerinden TCP/IP 'nin 8 bit 'lik bir mikroişlemci kullanılarak, sensor uygulamalarında etkin olarak kullanılması, bütün avantajlarından faydalanılması sağlanmıştır. Buradaki sistem ile 8 x 2 (16 bit) 'e kadar I/O portlarına ve ek olarak RS232 desteği olan,71x68xl6 mm boyutlarına sahip bir elektronik kartın, IP/Ethernet ağlarına bağlantısı sayesinde, neredeyse dünyanın heryerinden erişimi, data transferi ve kontrolü mümkün hale getirilmiştir. Bugün bu teknoloji, akıllı ev uygulamaları(akılh mutfaklar, ısıtma sistemleri vb), gelişmiş endüstriyel uygulamalar, yönetilebilir cihazlar ve birçok benzeri uygulamada tercih edilmektedir. Çok sayıda yerli-yabancı kuruluş halen AR-GE bölümlerinde bu uygulamayı gerçekleyebilmek için çalışmalarına devam etmekte ve yine birçoğu bu teknolojiye erişebilmek için know-how transferi için araştırma yapmaktadırlar. Uyguladığımız sistem iki farklı platformda çalışan iki yazılım tarafından yönetilmektedir. Bunlar, sisteme erişmek için PC tarafında kullandığımız yazılım (SW1) ve cihaz içindeki yazılım (SW2 - firmware) oluşturmaktadır. SW1 yazılımı hem yönetim, hem de gelen gerçek zamanlı datayı kabul ve kullanıcıya aktarmakla görevlidir. SW2 yazılımı, SWl'den gelen istek üzerine gerçek zamanlı data transferinin aktarımım sağlar ve kontrol komutlarını I/O portlarına yönlendirir. Gerçek zamanlı data transferi UDP 1050 portu üzerinden, port kontrolü UDP 1051 poru üzerinden sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With this master thesis study, the implementation of TCP/IP technology with an 8 bit microprocessor, it's been possible to use in sensor applications and take the all advantages of TCP/IP. With the system used here, access to an electronic card which is in dimensions of 71x68x16 mm and which has 8x2 (16bit) ports & RS232 support, is been possible with the attachment to IP/Ethernet network. Today, this technology is used in smart home applications, homePNA, advanced industrial applications, managed & networking devices. Many consumer electronics companies are in effort to implement this technology in their products. The implemented system is handled by two software, located in two different platforms. These are, the one used at PC side (SW1) and the firmware (SW2) used in the embedded device. SW1 is used both for managent and acceptance of real-time data as well as interfacing the user. SW2, based upon request of SW1, is used to transfer of real-time data and handling of port management data. Real-time data transfer is done at UDP port 1050, port control is done at UDP port 1051.