Yeni bir amidoksim ve komplekslerinin sentezi, sıvı kristal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of a new amidoxime and its metal complexes and analysis of its liquid crystalline properties
  1. Tez No: 134363
  2. Yazar: CEM SAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA AHSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
âtfSiv**** ÖZET ü|#n. ^ - - /* Karbonil bileşiklerinin hidroksilaminlerle reaksiyona girmesi sonucu oluşan oksimler ve geçiş metalleri ile oluşturdukları kararlı komplekler, sahip oldukları özellikleri ile son yıllarda artan oranda araştırmalara konu olmaktadırlar. Oksimler genel olarak fotoğrafçılık, tıp, parfüm ve tekstil sanayinde kullanılmaktadırlar. Vic-dioksimlerden elde edilen oksimlerin şelat oluşturma, oksijen tutma, sıvı kristal özelliği gösterme gibi özellikleri sebebi ile kullanım alanları artmaktadır. Sıvı kristallerin ortak özellikleri çubuksu moleküler yapıya sahip olmaları, uzun aksın sertliği ve kolaylıkla polarize olabilen sübstütientlere sahip olmalarıdır. Vic-dioksim komplekslerinin çözünürlüklerinin arttırılması ve sıvı kristal özelliği kazandırmak için komplekslere uzun alkil zincirleri içeren gruplar eklenmelidir.. Bu çalışmada 1,2-didodesiloksi-4-anilin bileşiğinden bis[3,4-di (dosiloksi) anilino]metantiyon)glioksim (H2L) ligandı ve Ni(II), Pd(II) kompleksleri sentezlenmeye çalışılmıştır. Bileşiklerin yapıları 'H ve 13C NMR, İR, kütle spektrumu sonuçlarından elde edilen bilgilere göre aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oximes which are formed by the reaction of carbonyl compounds with hidroxylamines, and their stable complexes with coordination metals are subject to incerasing number of researches due to their properties in recent years. The application fields of Vic-dioximes currently increasing due to their ability to form chelates, oxygen holding, and performing liquid crystal properties. The common properties of liquid crystals are having a rod type molecular form, rigidity of their main axes, and containing easily polarised substituents. In this study, l,2-didosiloxy-4-aniline is used to synthesize bis[3,4-di (dosiloxy) anilinojmethanthione glioxime (H2L) ligand, and their Ni(II) and Pd(II) complexes. The identification of the compound carried out by analysing the data obtained from 'H ve l3C NMR, mass spectroscopy and IR.