Gerilim kararlılığı için düğüm noktası temelli yaklaşım
Voltage stability estimation from load base measurement
- Tez No: 134396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
iv* ÖZET Son yıllarda artarak yaşanmakta olan gerilim çökmesi olayları bu arızanın mekanizmalarını ortaya koymayı amaçlayan çok sayıdaki çalışmaya temel sebeb oluşturmaktadır. Bilinmektedir ki; yeni sistemler kurma konusunda yaşanan ekonomik ve çevresel baskılar güç sistemlerinin çökmeye taşıyabilecek derecede yüklenmesine sebeb olmaktadır. Dolayısıyla güç sistem işleticilerinin günümüzdeki eğilimi çalıştırdıkları sistemin durumunu sürekli gözleyerek mevcut sistemi sınırlarına yakın değerlerde yüklemek yolundadır. Bunun için sistemin zaafıyetini gözlemek ve belirlemek için bir çok metot geliştirilmiştir. Bu metotlar genellikle sistemin gerilim çökmesi noktasına yakınlığı hakkında bilgi sunduğu gibi muhtemel bir arıza sonrası sistemin kararlı çalışma noktasına taşınması için alınması gereken tedbirler hakkında da fikir vermektedir. Bunların gerilim çökmesine yakınlık konusunda bilgi vermek konusunda başarıları bilinmekle beraber sistemin geneli hakkında çok ve detaylı verilere ihtiyaç duymaları yerel cihaz olarak kullanılmalarını engellemektedir. Bu tezde güç sisteminin durumunu yerel olarak ölçülebilen verilerle belirlemeyi amaçlayan yeni bir sistem önerilmektedir. Bu metot gerilim ve güç gibi iki temel büyüklükteki değişimin incelenmesi esasına dayalıdır. Bu metodun uygulanabileceği bir cihaz geliştirilmiş ve jenerik bir güç sisteminde denenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki bu yeni araç şebekenin üst tarafına ait bir bilgiye ihtiyaç hissetmeden sistem durumunu belirleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY '% In recent years, accumulating number of the voltage collapse incidents, in* electrical power systems, scattering all over the world, have been a major motivation for the studies to establish mechanisms of such system failures. It is a known fact that environmental and economical constrains force the existing systems to work in its limits by which, some instances, this led the system to the voltage collapse. Therefore current trend in the industry is based on constantly monitoring the state of the system for utilisation on its operational edges. Consequently a number of techniques have been proposed to determine the susceptibility of the system. These techniques, mainly, provide information regarding the closeness of the voltage collapse and provide guidance for remedial actions to maintain or restore a stable operation after a contingency. These techniques proved to be useful to asses the proximity of the voltage collapse, however, necessity of detailed and continuous system information is the main hindrance of these techniques on implementation for local devices in the absence of such data. In this thesis, in order to determine the state of the system from locally measurable data, a new technique has been proposed, which is based on the change of the system variables namely; voltage and power. Accordingly a novel device has been developed and tested in a generic power system. Results' have shown that the new device is successfully determines the health of the system.