İç yüzeyi akustik yutucu malzemeyle kaplı bir susturucu eklenmiş sonsuz dairesel silindirik boruda ses dalgalarının iletimi
Transmission of sound waves in a cylindrical duct with an acoustically lined muffler
- Tez No: 134395
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİNUR BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada duvarları farklı iki akustik yutucu malzeme ile kaplı bir genişleme odası yerleştirilmiş sonsuz rijit dairesel bir boruda ses dalgalarının iletimi Modifiye Wiener-Hopf tekniği ve“building block”metotuna benzer bir yöntem olan spektral iterasyonla ayrı ayrı incelenmiştir. Modifiye Wiener-Hopf tekniğinde Jones yöntemiyle önce saçılan alan ve sınır koşullan üzerine Fourier dönüşümü uygulanmış ve sonra problem dönüşüm bölgesinde bir Modifiye Wiener-Hopf denklemine indirgenmiştir. Çözüm dört tane sonsuz sabit takımını içeren dört tane sonsuz lineer cebirsel denklem sisteminden oluşmaktadır. Spektral iterasyon yönteminde ise bora içerisindeki süreksizliklerin her biri ayrı olarak incelenerek bu süreksizliklerin neden olduğu iletim ve yansıma katsayıları bulunmuştur. Çözüm ise ikincil iterasyonu da içerecek şekilde bulunan bu katsayıların uygun bir bileşimiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The propagation of sound in an infinite rigid cylindrical duct with an inserted expansion chamber whose walls are treated with two different acoustically absorbent material is investigated through both the Modified Wiener-Hopf technique and Spectral Iteration technique. In Modified Wiener-Hopf technique by introducing the Fourier transform to the scattered field and applying the boundary conditions in the transform domain, the problem is reduced into a modified Wiener-Hopf equation. The solution involves four sets of infinitely many constants satisfying four infinite systems of linear algebraic equations. An approximate solution of these systems is obtained by means of numerical procedures. On the other hand in Spectral Iteration technique each step discontinuity is behaved seperately. The reflection and transmission coefficients resulting from this discontinuities is obtained. In next step this coefficients is combined conveniently and the solution including secondary diffracted term is found. J