Bazı metal oksit bileşiklerinde ferromagnetik rezonans incelemeleri
Ferromagnetic resonance researches on some metal oxide compounds
  1. Tez No: 134398
  2. Yazar: SATILMIŞ BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
T5"ft(. ÖZET Bu çalışmada (La0.67Cao.33)Mn03 ve Fe304 tek kristal filmleri üzerinde Elektron spin rezonans (ESR)- çalışmaları yapıldı., Bunlardan (Lao.67CaQ33)Mn03 filmi Lazer ablasyon tekniği ile büyütüldü. Düşük sıcaklıklardaki ESR spektrumlarının filmin ters yüzeyleri boyunca uyarılan üst üste binen düşük enerjili spin dalga rezonans (SDR) modları içerdiği görüldü. SDR dataları Zeeman, bulk, yüzey anizotropi ve exchange (değiş-tokuş) enerji yoğunluğu kullanılarak analiz edildi. Mıknatıslanma, exchange stiffness, durulma ve exchange anizotropi enerjisi gibi manyetik parametreler 4-300 K sıcaklıkları arasında sıcaklığın bir fonksiyonu olarak deneysel spektrumlara uydurulmuş spektrumlar aracılığı ile elde edildi. Fe3®4 filmleri ise rf sputtering tekniği ile büyütüldü. Fe304 filmleri için ilk önce oda sıcaklığında ölçümler yapıldı. MgO (100) altaşı üzerine epitaksiyel yöntem ile büyütülmüş farklı kalınlıklardaki tek kristal Fe304 filmlerinde, manyetik anizotropiye yüzey kaplamasının (Co ve CoxOy) etkileri Elektron Spin Rezonans tekniği ile çalışıldı. Açısal bağımlı ESR spektrumları çok iyi bilinen SWR teorisi ile analiz edildi ve manyetik anizotropi paramatreleri elde edildi. Manyetik anizotropilerin hem film kalınlıklarından hem de yüzey kaplama şartlarından derinden etkilendiği görüldü. Manyetokristal kübik anizotropisinin aynı bileşiğin bulk örneğindeki değeri ile karşılaştırıldığında çok küçük olduğu görülür. Fe304 filmleri üzerinde yapılan düşük sıcaklık ölçümlerindede birçok manyetik parametre türetildi. Oda sıcaklığı ölçümlerinde ortaya çıkmayan bir takım özellikler düşük sıcaklıklarda karşımıza çıkmış ve örneği manyetik olarak karakterize edebilme imkanı sağlanmıştır. MgO(100) üzerine büyütülen epitaksiyel Fe3Û4 filmi aynı filmlerin bulk tek kristalleri ile karşılaştırıldığında bazı farklı manyetik özellikler sergiledi. İnce filmler için Verwey geçiş sıcaklığının aynı malzemenin bulk formuna gore düştüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study Electron spin resonance (ESR) measurements have been carried out on colossal magnetoresistive (Lao.67Cao.33)Mn03 and Fe3C>4 thin films. (Lao.67Cao.33)Mn03 thin film was deposited by laser ablation technique. The ESR spectra at low temperature were seen to consist of overlapping low energy spin wave resonance (SWR) modes excited across opposite surfaces of the film. The SWR data were analyzed by using a magnetic energy density including usual Zeeman and exchange terms contained both in bulk and surface anisotropy energies. The magnetic parameters, such as magnetization, exchange stiffness, relaxation and exchange anisotropy energy, have been deduced as a function of temperature between 4-300 K by fitting the simulated spectra to the experimental ones. Fe304 thin films were deposited by rf sputtering technique. For Fe304 films, firstly room temperature experiments have been carried out. The effects of surface coating (Co and CoxOy) on magnetic anisotropies in single crystalline Fe304 films with different thickness that were epitaxially grown on MgO (100) substrate have been studied by Electron Spin Resonance (ESR) technique. The angular dependent ESR spectra were analyzed by using well- known SWR theory and the magnetic anisotropy parameters were deduced. The magnetic anisotropies are deeply affected from both film thickness and surface coating conditions. Magnetocrystalline cubic anisotropy is much smaller compared to its value for the bulk sample of the same compound. For the low temperature measurements, using a field-induced unidirectional exchange and bulk anisotropy, with the usual magneto- crystalline cubic anisotropy energy, we have simulated the experimental spectra and angular dependence of resonance field and deduced anisotropy and other magnetic parameters as a function of temperature. Verwey transition for thin film case was found to shift down to around 90 K from 1 20 K for bulk sample of the same compound.