Duvarları kalınlıklı ve empedans özelliği gösteren, dielektrik yüklü, paralel levhalı bir dalga kılavuzundan düzlemsel elektromagnetik dalgaların kırınımı ve ışınımı
Plane wave diffraction and radiation from dieelectric loaded, tick impadance walled parallel plate waveguide
- Tez No: 134403
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİNUR BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
^ -^ IV OZET Duvarları kalınlıklı ve empedans özelliği gösteren, dielektrik yüklü paralel levhalı bir dalga klavuzundan yüksek frekanslı Ez-polarizasyonuna sahip düzlemsel dalgaların kırınımı ve ışınımı, mod uydurma yöntemi ile birlikte Fourier dönüşümü kullanılarak incelenmiştir. Çift yönlü görüntü ilkesi ile, orijinal problem basit iki çifte ayrılmış ve her bir özel sınır değer problemi, bu karışık metodla ikinci türden skaler Wiener-Hopf denklemi ile fomülüze edilmiştir. Her bir Wiener-Hopf denkleminin çözümü sonsuz boyutlu bir lineer cebirsel denklem sistemini sağlayan sonsuz sayıda bilinmeyen sabitler içerir. Bu lineer cebirsel denklem sisteminin sayısal çözümü, dielektrik sabiti, yüzey empedansı, yüzey kalınlığı ve düzlemler arası uzaklığın değişik değerleri için çözülüp bu parametrelerin kırınım ve ışınım olaylarına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The high frequency diffraction and radiation of Ez-polarized plane waves by a dielectric loaded thick-walled parallel-plate impedance waveguide is investigated rigorously by using Fourier transform technique in conjunction with the mode- matching method. Relying upon the image bisection principle, the original problem is splitted up into two simpler ones and each individual boundary-value problem is formulated with this mixed method which gives rise to a scalar Wiener-Hopf equation of the second kind. The solution of each Wiener-Hopf equation contains infinitely many unknown constants satisfying an infinite system of linear algebraic equations. A numeric solution of this system is obtained for various values of the dielectric constant, plate impedances, plate thickness, and the distance between the plates through which the effect of these parameters on the diffraction and radiation phenomenons is studied.