3-metilanilin ve 4-metilanilin bileşiklerinin bromlu geçiş elementleri ile yaptıkları komplekslerin karşılaştırmalı titreşim spektroskopisi
Comparative vibrational spectral studies of 3-methylaniline and 4-methylaniline complexes with bromides of transition metals
- Tez No: 134404
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmada; 3-metilanilin (3-MA) ve 4-metilanilin (4-MA) in geçiş metalleriyle yaptıkları [MBr2L2] (M: Mn+2, Co+2, Ni+2, Cu+2, Zn+2 Cd+2 ve Hg+2; L: 3-MA ve 4-MA) formundaki kompleksleri sentezlenerek mikro analiz, termogravimetrik analiz, elektronik soğurma spektroskopisi, manyetik suseptibilite ölçümleri, infrared ve Raman spektroskopisi çalışmalarıyla karakterize edilmişlerdir. Mikro analiz sonuçlan komplekslerin 1:2 (MBr:L) stokiyometriye sahip olduklarını göstermiştir. Termogravimetrik çalışmaları metal komplekslerinin iki aşamalı olarak termal ayrışmaya uğradıkları görüldü. Metal komplekslerin bazıları ara bir komplekse ayrışıp sonra metal-oksit (MO) e dönüştüğü bulundu. Elektronik soğurma spektroskopisi çalışmalarıyla Mn(II), Co(II), Ni(II) ve Cu(II) komplekslerine ait d-d elektronik geçişleri belirlendi. Manyetik moment ölçümleriyle paramanyetik Mn(II), Co(II),Ni(II) ve Cu(II) komplekslerine ait manyetik moment değerleri, çiftlenmemiş elektron sayıları ve spin durumları bulundu. İnfrared ve Raman spektroskopisiyle detaylı olarak önce serbest liganların titreşim modları belirlendi. Sonra, metal komplekslerin titreşim spektrumları serbest ligandiarın spektrumlan ite karşılaştırılarak titreşim modları belirtendi. Koordinasyon etkisiyle ortaya çıkan ve yer deriştiren bantlar belirlendi. Özellikle koordinasyonun NHb grup tireşimleri üzerine etkisi açıklandı. Metal komplekslerin uzak infrared bölgede (500-150 cm-1} ortaya çıkan M-N ve M-Br titreşimleri belirlenerek komplekslerin yapıları bulundu. Sonuç olarak, Mn(II), Ni(II) komplekslerinin brom köprülü polimerik oktahedral, Co(II) ve Zn(II) komplekslerinin tetrahedral, Cu(II) komplekslerinin polimerik tetragonal, Cd(II) ve Hg(II) komplekslerinin beş koordinasyonlu polimerik yapıda oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the complexes of the 3-methylaniline and 4-methyIaniline with the form of [MBr2L2] (M: Mn+2, Co+2, Ni+2, Cu+2, Zn+2, Cd+2 ve Hg+2; L: 3- MA ve 4-MA) were prepared and characterized by their micro analyses, thermogravimetric analyses, magnetic moment measurements, elektronik absorbtion spectroscopy, IR and Raman spectral studies. Micro analysis suggested the stoichiometry of the complexes to be 1 :2 (MBr2:L). Thermogravimetric studies showed that the termal decomposition process occured in two steps. Some of the complexes decomposed via intermediate metal complexes during their decomposition processes, the metal oxide being finally produced in some case. d-d electronic transtions were observed for Mn(ll), Co(ll), Ni(ll) and Cu(ll) complexes by using electronic spectroscopy. Magnetic moment measurements revealed the magnetic moment values, unpaired electrons and spin states of paramagnetic Mn(ll), Co(ll), Ni(ll) and Cu(ll) complexes. All the vibrational modes of the free ligands were defined by infrared and Raman spectroscopy. IR and Raman bands of the complexes were assigned as compared with the free ligand. Coordination effects on the internal modes of the ligands, especially on NH2 group vibartions, were discussed. The proposed structures of the complexes were determined by M- N and M-Br vibrations found in far-infrared region (500-150 cm-1). As a result, the stucture of the complexes were proposed as Mn(ll) and Ni(ll) complexes were in a polymeric octahedral geometry around metal ion with bridging bromides, Co(ll) and Zn(ll) complexes were in tetrahedral geometry, Cu(ll) complexes were in polymeric tetragonal geometry, Cd(ll) and Hg(ll) complexes were in 5-coordinated polymeric structure.