Tokat (Zile)'ta nohut (Cicer arietinum L. ) yetiştirilen alanlarda sorun olan yabancı otların belirlenmesi ve yabancı ot alımının verim ile nodozite oluşumuna etkileri üzerine araştırmalar
Investigation of weed species in chickpea (Cicer arietinum L. ) growing areas of Tokat-Turkey; on the effect of weed control treatments, yield and nodulation activity
- Tez No: 134416
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET TOKAT (ZİLE)'ta NOHUT ( Cicer arietinum L. ) YETİŞTİRİLEN ALANLARDA SORUN OLAN YABANCI OTLARIN BELİRLENMESİ VE YABANCI OT ALIMININ VERİM İLE NODOZİTE OLUŞUMUNA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Nuran İŞLER Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2003, 75 sayfa Danışman : Prof. Dr. Zeki ÖZER Jüri : Prof. Dr. Zeki ÖZER Jüri : Doç. Dr. İzzet KADIOĞLU Jüri : Yrd. Doç. Dr. Selahattin İPTAŞ Bu çalışma Tokat-Zile, merkez ilçe ve köylerinde nohut ekili alanlarda sorun olan yabancı ot tür ve yoğunhıklarıyla, farklı dönemlerde yabancı ot alımının nohutta verim ve nodozite oluşumuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tarla denemeleri 2002, 2003 yıllarında Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü deneme arazisinde kurulmuştur. Sürveyler 2002-2003 yıllan Mayıs-Temmuz aylarında Tokat îîi Zile ilçe (merkez ilçe ve köyleri)' sinde yapılmıştır. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemeler de araştırılan uygulamalar; nohutların % 50'sinin çıkışından itibaren 10, 20, 30, 40, 50 gün yabancı otsuz sonra yabancı otlu, nohutların % 50'sinin çıkışından sonra 10, 20, 30, 40, 50, gün yabancı otlu sonra yabancı otsuz, devamlı yabancı otsuz (kontrol) ve devamlı yabancı otlu (kontrol) olmak üzere toplam 12 konudan oluşmuştur. Tokat-Zile, merkez îlçe ve köylerinde nohut tarlalarında yapılan sürveyler sonucunda, 2 monokotiledon, 21 dikotiledon (l'i parazHik) olmak "üzere 23 familyaya ait toplam 71 yabancı ot türü belirlenmiştir. Yapılan sürveyler sonucunda; Zile İlçesi genelinde tarlaların % 50 'sinin üzerinde görülen yabancı ot tür sayısı 9 olarak belirlenmiştir. Bunlardan en fazla yoğunluk gösteren Avena sterilis L. (11,50 bitki/m2) olarak11 bulunmuştur. Deneme alanında 2002 yılında 37 adet, 2003 yılında 28 adet yabancı ot türü saptanmıştır. Denemelerde otlu kalma süresi uzadıkça verimde düşüşler olmakta dolayısıyla nohutta dane yerimi, ve nodülasyonu artırmak için çıkıştan sonra 10. günden itibaren yabancı ot alımına başlayıp bitkinin olgunlaşma dönemine kadar devam edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Nohut üretiminde en kritik periyot nohut çıkışından sonraki 2. ile 6. haftalar arası olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Cicer ariennum L.. Nohut, Yabancı Ot. Rakabet, Nodul. Nodülasvon
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT INVESTIGATION OF WEED SPECIES IN CHICKPEA ( Cicer arietinum L. ) GROWING AREAS OF TOKAT- TURKEY; ON THE EFFECT OF WEED CONTROL TREATMENTS, YIELD AND NODULATION ACTIVITY Nuran İŞLER Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Master Thesis 2003, 75 pages Supervisor : Prof. Dr. Zeki ÖZER Jüri : Prof. Dr. Zeki ÖZER Jüri : Asst. Prof. Dr. İzzet KADIO?LU Jüri : Asst. Assoc. Prof. Dr. Selahattin İPTAŞ This study was carried out far identification of weeds species in chickpea ( Cicer arietinum L. ) sowing areas and andinvestigation of the their at different on the yield and nodulation activity in Tokat Province, Turkey, (Zile). The field trials were conducted in experimental field of Gaziosmanpaşa University, Aricultural Faculty, in 2002-2003 years. The surveys were carried in Tokat- Zile (Centrum and Village of Zfle). The randomized complete blocks design was employed with four replicates.The main factors that were investigated were as follow: post emergency of 50 % chickpea, weed-free conditions for 10, 20, 30, 40, 50 days and followed by weedy conditions; post emergency of 50 % of chickpea weedy conditions for 10, 20, 30, 40, 50 days and then weed-free conditions; all weed-free and all weedy conditions (control) during growing periods. A total of 71 weed species belonging to 23 families were identifield in Tokat-Zile, out of which 2 was Monocotyledonae, while 21 were Dicotyledoneae (one parasitic). A total of 9 dominating weed species determined in more than 50 % of the lands in District of Zile. The most intensive of which (11,50 plant/m2) was Avena sterilis L. en az (0,61 plant/m2) Amaranthus retroflexus L.. The number or weed species that were found in the trial area was 37 in 2002 year, and 28 in 2003 year.IV It was found that the longer the weedy period, the greater the loss in yield. It was concluded that, in order to prevent the loss in yield and to increase nodule activity the chickpea growing area must be kept weed fere 10 days from post emergence until harvest. Also“economical-thereshold”for weed control in chickpea production is the 2nd- 6th week, after emergence of chickpeas. Kev Words : Cicer arietiman L.. Chickpea. Weed, Competition, Xodul. Nodulation