Tokat ili buğday ekim alanlarında sorun olan yabancı ot türleri ile bunların yaygınlık ve yoğunluklarının belirlenmesi
Determination of weed species cause , their prevalence and intensity in wheat field in Tokat
- Tez No: 343519
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Buğday ülkemizde besin kaynağı olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Buğday üretimi ve verimine etki eden faktörlerin biriside yabancı otlardır. Yabancı otlar ile mücadelede birçok yöntem izlenilmiştir. Bu yöntemlere başlamadan önce buğdayda problem olarak karşımıza çıkan yabancı otların belirlenmesi gerekmektedir. Yapılan survey çalışması ile buğdayda sorun oluşturan yabancı ot popülasyonları ve bunların yaygınlık ve yoğunlukları belirlenmiştir. Tokat İli genelinde Merkez ilçe dahil Artova, Almus, Erbaa, Niksar, Turhal, Pazar, Zile olmak üzere toplamda 8 ilçe ve 150 adet buğday tarlasında survey çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda erken dönem ve geç dönemde çıkan yabancı otlar yoğunluk (adet/m²) ve rastlama sıklıkları (%) olarak bulunmuştur. 1 tohumsuz, 3 monokotiledon, 29 dikotiledon, 32 familyaya ait 81 yabancı ot türü saptanmıştır. Yapılan sürveylerde en fazla Poaceae, Asteraceae ve Fabaceae familyalarına ait türlere rastlanılmıştır. Bu yabancı otlardan en fazla yaygınlık ve yoğunluk gösteren türler Stelleria media L., Capsella bursa-pastoris L., Polygonum aviculare L., Galium aperine L., Veronica hederifolia L., Sinapis arvensis L., Avena spp.'dir. Tokat'ta buğday ekim alanlarındaki yabancı ot türleri yaygınlık ve yoğunluklarına göre ekonomik zarar eşiğinin üzerinde bulunarak verim kayıplarına sebep olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wheat as a food source in our country, is located in the first row. Weeds is one of the factors affecting production and yield in wheat. Many methods have been viewed with weeds management. Before beginning this method, weeds should be determined which problem in wheat. In this survey which problem weeds population in wheat, their prevalence and intensity are determined. This survey studies total of 8 district and 150 wheat field was carried out in the center district of Tokat province, Artova, Almus, Erbaa, Niksar, Pazar and Zile district. The result show that the density (pcs / m²) and frequency of occurence (%) of weeds in early and late period. 1 seedless, 3 monocotyledon, 29 dicotyledon, 81 weed species belonging to 32 families were identified. In the survey, the more Poaceae, Asteraceae and Fabaceae family belonging to the species were observed. These weeds maximum prevalence and intensity indicating species Stellaria media L., Capsella bursa-pastoris L., Polygonum aviculare L., Galium apere L., Veronica hederifolia L., Sinapis arvensis L., Avena spp. Weed species Tokat prevalence and intensity in wheat field in according to the economical threshold was concluded that caused yield losses.