Mercerian teoremleri
  1. Tez No: 13447
  2. Yazar: SEMA YILDIZLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSNÜ KIZMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç, Mercer Teoremi 'ni ve bu teoremin Mercerian Te- oremleri adı verilen benzerlerini ve genişlemelerini incelemektir. Ça lışmaya konu oluşturan problem şudur: (l-«)/(n+l), kn dizisinin A =(a ) dönüşümü A (s):= Z_j a s = «s + l-- s dır. Ay- nk n k*o nk k n n+1 Jc=o k n rica m := - 2_* s ile tanımlanan (m ) dizisi, verilen (s ) dizisinin n n+1 j 0 reel sayısı için lim A (s)= £ n_*c» n ise lim s = t olduğunu ifade eder. Tersine lim s =C ise (lim m = n-».cr> n n.»oo n fi-^oo n l olacağından) lim A (s-)=c olur ki bu, A=(a ) dönüşümünün regüler n-*m n nk olduğunu gösterir. 0 halde Mercer'in Orjinal Teoremi, bu A=(a ) nk matrisinin, 0 reel sayısı için yakınsaklığa denk olduğunu ifade eder. Bu nedenle, bir metodun yakınsaklığa denk olduğunu ifade eden her teoreme bir“Mercerian Teoremi”adı verilir. Tekrar Mercer Teoremi 'ne dönülürse, hemen şu soru akla gelebilir; bu teoremdeki m C -ortalaması daha genel ortalamalar ile (toplanabilme n 1 metodları ile) yer değiştirebilir mi? Çalışmada, bu sorunun cevabı araştırılmış, ayrıca 0 reel sayısı ve 1. mertebeden Cesaro Ortalaması için verilen Orjinal Mercer Teoremi 'nin, bazı koşullar altında, 1) 0
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this work is to investigate the Mercer's Theorem and its analogues and extensions called“Mercerian Theorems”. The sub ject of the problem which forms this work is that; Let tX be any fixed real number, s=(s ) be a real sequence and A=(dn^) be a matrix defined by a,«= nk and m are given respectively by n (l-« )/(n+l), kn AJs) := 2_. a s = s, m := - - f- s. n k=0 nk k n n+1 k-0 k n n+1 ft_o k So A (s)= 0, lim A (s)= t implies lim s = t. Conversely if lim s =1 then since lim n n-t-oo n fi-^-oo n n.- m =t, lim A (s)= I. This implies that A=(a ) is regular. So the n n->.oo n nk Mercer's Original Theorem means that if 0, the matrix A=(a ) which nk associates with the transformation A is equivalent to the convergence. For this reason, any theorem which states that a method is equivalent to the convergence is called a“Mercerian Theorem”. The Mercer's Theorem arouses a question which states whether or not in this theorem the Cesaro means of order 1 (aritmetic means) m can be replaced by more general means (summability methods), n p of In this work, some answers ho these kinds 'questions are investiga ted. Furthermore, under some assumptions it is shown that the Mercer Theorem holds in cases of; 1) 0