Tek fazlı şebekeden beslenen üç fazlı asenkron motorun dinamik davranışı
Dynamic behaviour of a three phase induction motor with single phase supply
  1. Tez No: 13448
  2. Yazar: ENGİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİL GÜRÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tek Fazlı Şebekeden Beslenen Üç Fazlı Aşenkron Motorun Dinamik Davranışı ÖZET Uygulamadan bilindiği gibi, üç fazlı bir aşenkron motor iki faza kalacak olursa çalışmasını sürdürebilir; fakat böyle bir motor kendinden kalkış yapamaz. Bir aşenkron motorun kendiliğinden kalkış yapabilmesi için en az iki fazlı olması ve iki fazlı akımla beslenmesi gereklidir. Ek olarak, kendiliğinden kalkışı sağlamak için de, tek fazlı aşenkron motorlarda uygulanan sığaçla yardımcı faz gerilimi elde etme tekniğinden yararlanılır. Bu çalışmada, tek fazlı şebekeden beslenen üç fazlı aşenkron motorların dinamik davranışı ve optimum sığa seçimi sorunu ele alınmıştır. Bu amaçla önce eşdeğer devre ve dinamik model parametre ölçümleri yapılmış, statoru yıldız veya üçgen bağlı olması durumunda, iyi bir çalışma verimi elde etmek için minimum dengesizlikteki, dengesizlik faktöründen yararlanarak optimum sığaç seçimi araştırılmıştır. Çalışma da, sistem denklemleri statorun yıldız veya üçgen bağlı olması halinde doğrudan zaman domeninde yazılan iki adet bilgisayar programları ile çözülmüştür. Son bölümde, deneysel sonuçlar ile bilgisayar sonuçları karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Ayrıca, konu ile ilgili öneriler getirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
Dynamic Behaviour of A Three Phase Induction Motor With Single Phase Supply SUMMARY As it is practically known, if a three-phase induction motor gets into a two-phase, it can continue working, but it can not start-up on its own. It is essential for a single-phase motor at least to be two-phase and to be supplied by a two- phase current.In addition, in order to start-up the motor, the technique applied to obtain supplamentary phase-voltage by a capacitor in single-phased motors is used. In this work, the dynamic behaviour of the three-phase induction motors that are supplied with a single-phase system and the optimum capacitor choice is investigated. For this reason, steady-state equivalent circuit and dynamic model parameter measurments are first achieved and in case of stator star or delta connected, by the help of unbalanced factor at minumum unbalancity, the optimum capacitor choice is researced to have a good working efficiency. In this research, the system equalities are solved with two computer programmes directly at the time domain in the condition of being connected in the star or delta form. In the final section, the experimental results and the computer results are compared and commented on. Also some suggestions on the subject are given.