Message display system using a home computer
Bilgisayar kontrollü ışıklı iletişim sistemi
- Tez No: 13450
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
BİLGİSAYAR KONTROLLÜ IŞIKLI İLETİŞİM SİSTEMİ AKSOY, Murat Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticileri : Doç.Dr.Müzeyyen SARITAŞ Doç.Dr.M.Sadettin ÖZYAZ1CI Şubat 1991, 47 sayfa Kalabalık ve gürültülü yerleşim birimlerinde topluma bilgi vermenin en iyi yollarından biri ışıklı iletişim sistemi kullanmaktır. Bu sistemi değişik metodlarla oluşturmak mümkün olmakla beraber, en iyi metod bir bilgisayar veya mikroişlemci kullanmaktır. Bu çalışmada bir ev bilgisayarı kullanılarak sistemin yazılım ve elektronik donanımının tümü kontrol edilmiştir. 7xN çok karakterli görüntüleme metodu seçilmesine rağmen deney setinde yeterli yer bulunmadığından her sütun 7 eleman yerine 6 eleman içermektedir. Ev bilgisayarının kullanılabilme kapasitesi 19 Kbit ve saklanabilecek maksimcrmm karakter kapasitesi 3146 dır. Sistemin sütun sayısı 60 ve tanımlanabilen karakter sayısı 59 dur. istenen karakterin her sütunu saniyede 33 defa aktif duruma geçe bilmektedir. Sistemin hızı MCODER 48K makina koduna uyarlayıcı ile hızlandırıl- maktadır. Çoklama metoduyla her seferinde bir sütun aktif duruma geçmektedir, buda sürücülerinin sayısını ve sistemin enerji tüketimini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MESSAGE DISPLAY SYSTEM USING A HOME COMPUTER AKSOY, Murat M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisors s Assoc. Prof. Dr. Müzeyyen SAR I TAS Assoc. Pro-F. Dr. Sadettin OZYAZICI February i 991, 47 pages i One of the best ways of conveying information to public is to use message display system in crowded and noisy places. Although it is possible to achieve this system in many different ways, the best way is to use a microprocessor or a mi crocomput er. In this work, a home computer is used to control the software and the electronic hardware of the system. Although the mult i digit display, 7xN» method is selected due to insufficient area on the board, an array consists of 6 elements instead of 7. Available memory capacity of the home computer is 19 Kbyte and the maximum number of characters can be stored are 3146. In this system the number of columns &rB 60 and the number of characters defined are 59. Each column s of desired character is re- energized in 33 times per second. XIIThe speed of the system is improved using MCDDER 48K compiler. By the use of multiplexing array method, only one column is in active at each cycle. This reduces the number of drivers and the energy consumption of the system. IV