Doğu Karadeniz bölgesinde insan sağlığını etkileyen mikroorganizmalara portörlük yönünden martıların incelenmesi
  1. Tez No: 13449
  2. Yazar: İLHAMİ GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Kasım 1989 - Aralık 1990 tarihleri arasında 616 martı dışkı örneği toplandı ve patojen bakteri yönünden incelendi. Bu alanlarda konaklayan martılar şehir çöplüklerinde beslenmektedir, örneklerden 6 serotip izole edildi. Patojen bakteri olarak Salmonella typhi ve Shigella sonnei bulundu. Otuzüç martı dışkı örneğinde dört tane Salmonella typhi, taşınma oranı % 12.2 ve otuzüç tane martı dışkı örneğinde iki tane Shigella sonnei, taşınma oranı % 6.06 dır. Saprofit olarak dört serotip sırasıyla E.Coli, Enterobacter; Proteus, Enterobacter ve Klebsiella bulundu.Anahtar Kelimeler : Salmonellosis, Shigellosis, Çevre Kirliliği, Portör Martılar
Özet (Çeviri)
Between December 1989 and November 1990, 616 gull feaces sample were collected and examined for the presence pathogenic bacteria. Resting gulls which have previously been feeding on the city sewage area. Six serotypes were isolated from the samples. Salmonella typhi and Shigella sonnei were found as a pathogenic bacteria in all types of sample. Four of the thirty three gull feaces samples were positive for Salmonella typhi and carriage rate of 12.2 % and two of the thirty three feaces sample were positive for Shigella sonnei and carriage rate of 6.2 %. Four serotyphes were found respectively E.Coli, Enterobacter, Proteus and Klebsiella as a saprophyte.Key words : Portör gulls, Salmonellosis, Shigellosis, Environmental Pollution.