Bursa'da farklı teknolojilerde üretilen ekmeklerin kalite niteliklerinin belirlenmesi
Determination of quality characteristics of breads produced by different methods in Bursa
- Tez No: 134501
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET BURSA'DA FARKLI TEKNOLOJİLERDE ÜRETİLEN EKMEKLERİN KALİTE NİTELİKLERİNİN BELİRLENMESİ GÖKDEMİR, Bülent Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticicsi: Prof. Dr. Sezgin ÜNAL Mayıs 2003, 82 sayfa Bu çalışmada Bursa'da üretim yapan 3 adet matador, 3 adet kara fırın ve 1 adet tünel fırın olmak üzere toplam 7 adet fırından temin edilen ekmek örneklerinin kalite niteliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ekmek ve un örneklerinin fiziksel.kimyasal ve teknolojik analizleri yapılmıştır. Ekmek hacminin ve hacim veriminin un proteinlerinin miktar ve kalitesiyle üretim yöntemine bağlı olduğu görülmüştür. Ekmek numunelerinde kül, nem ve tuz içerikleri oldukça değişkendir. Bu değişkenliğin nedeni hatalı tuz kullanımı, undaki kül miktarı ve üretim teknolojisidir. Kaliteli ve standart ekmek üretmek için hammaddenin standart kalitede olması, uygun teknoloji ve yeterli bilgi beceriye sahip eleman kullanılması gerekli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DETERMINATION OF QUALITY CHARACTERISTICS OF BREADS PRODUCED BY DIFFERENT METHODS IN BURSA. GÖKDEMİR, Bülent MSc in Food Eng. Supervisor: Prof. Dr. Sezgin ÜNAL May 2003, 82 pages This study was purposed to determine quality characteristics of breads produced by different technology in centre of Bursa. So from 7 bakery which was three matador ovens, three stone ovens and one tunnel ovens. Bread and flour samples was collected five times. Physical, chemical and technological analyze of collected samples were performed for determining quality characteristics. This study was observed that Volume of bread and yield of volume of bread depends on quality and quantity of flour proteins and the method used in production process. Moisture, salt and ash content of breads were considerably variable. The reasons of these variations were wrong usage of salt, amount of ash in flour and technolgy of production. In order to produce standart bread in high quality, standart quality of raw material, suitable technology in production process and workers with enough skilled and sufficient knowledge are needed.