Denizde kaybolan av araçlarının yaptığı istenmeyen avcılık (ghost fishing) üzerine araştırmalar
Investigation on ghost fishing gear
  1. Tez No: 134619
  2. Yazar: ADNAN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET DENİZDE KAYBOLAN AV ARAÇLARININ YAPTIĞI İSTENMEYEN AVCILIK (GHOST FISHING) ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR AYAZ, Adnan Doktora Tezi Doktora Tezi, Su Ürünleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ali KARA Nisan 2003, 83 Sayfa Hayalet avcılık; deniz ve iç sularda çeşitli nedenlerden dolayı kaybolan, uzatma ağları ve balık tuzaktan gibi av araçlarının, avcılığa devam etmesi sonucunda ortaya çıkan istenmeyen balıkçılık durumudur. Bu çalışma, İzmir Körfezi'nde kayıp ağ problemi, nedenleri ve kayıp ağ yoğunluğunun olduğu bölgeleri tespit etmenin yanında, farklı materyale sahip galsama ağlarının hayalet avcılıktaki rollerini, kaybolduktan sonraki avcılık durumlarını ve organizmalar üzerine etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, İzmir Körfezi'nde uzatma ağlan ile avcılık gerçekleştiren balıkçılar ile anketler yapılmıştır. Bunun yanında, 2002 yılı temmuz ayı içinde, farklı materyale sahip galsama ağlan (monoflament- multiflament) iki farklı istasyona yerleştirerek dalış gözlemleriyle izlenmiştir. Dalışlar 48 saatte bir kez olmak üzere 4 ay boyunca sürdürülmüş, 4 aydan sonra, ayda bir kez izleme dalışlara gerçekleştirilmiştir. Dalışlarda ağlara yakalanan türler ve ağlarda meydana gelen değişiklikler kaydedilmiştir.İzmir Körfezi'nde uzatma ağı avcılığı yapan balıkçılar ile yapılan görüşmelerde, 2002 yılında yaklaşık olarak 200 - 280 km. uzatma ağının çeşitli nedenlerden dolayı kaybolduğu tahmin edilmiştir. Çalışmada kullanılan ağlar ile, 26 türe ait 392 adet birey yakalanmıştır. Toplam yakalanan birey sayısının % 76'sını balıklar, % 24'ünü kabuklular ve % 0,02' sini de yumuşakçalar oluşturmuştur. Denemede kullanılan ağların av verimi zamana göre azalma göstermiştir. Dalış gözlemleri sonucunda iplik ağların 45 günden, misina ağların ise 120 günden sonra avcılığının önemsiz olduğu izlenmiştir. Bu azalmanın artan ağ görünürlüğünden kaynaklandığı gözlenmiştir. Ağların vertikal yükseklikleri 6 ay sonunda % 50 oranında azalmıştır. Her iki istasyonda, farklı materyallere sahip ağlar arasında yaptıkları avcılık açısından fark olup olmadığı, varyans analizleri ile test edilmiştir. Her iki istasyonda farklı materyalden yapılmış ağlar arasındaki yaptıkları avcılık açısından, istatistiksel olarak fark anlamlı (p«$.G5) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT INVESTIGATIONS ON GHOST FISHING GEAR AYAZ, Adnan PhD Thesis Ph.D. in Faculty of Fisheries Supervisor: Prof. Dr. Ali KARA April 2003, 83 pages Ghost fishing is an unwanted fishing situation which arises from the continuity of catching by the set net and fish traps after being lost in the marine and fresh water. This study has been carried out not only to search the effects of the gill nets on the organisms which have different materials but also to determine the lost net problem, its reasons and the lost net density in Izmir Bay. For this reason, a questionnaire has been made to the fisherman who are using set nets in Izmir Bay. In addition, the gill nets having different materials have been deployed to the two different stations in July of 2002 and they have been observed by diving surveys. Diving surveys have taken place once per 48 hours during the four mounts, after four mounts diving survey have taken place once a month. In diving surveys, the species caught by the net and the changes appeared in the nets have been recorded. The interview made with the set net fisherman Izmir Bay show that in 2002 approximately 200-280 km set nets have been lost due to various reasons.392 individual belong to 26 species have been caught with the nets used in this study. The total numbers of these individuals have been composed 76 % fish species, 24 % crustaceans and 0.2 % mollusc. The catching efficiency of the nets used in the study decreased in time. Diving surveys results show that the catching efficiency of monoflament nets, after 120 days,and multiflament nets, after 45 days, become unsignificant in experimental conditions. It is observed that the catching efficiency decrease because of the net visibility. The vertical height of the nets decreased 50 % at the end of the six month. In each station, differences between the materials and the areas are tested by using ANOVAs analysis.