Evsel atık su arıtma çamurlarından kimyasal metotlarla ağır metal giderimi
Removal of heavy metal with chemical methods from municipal waste water treatment sludges
- Tez No: 134770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EVSEL ATIKSU ARITMA ÇAMURLARINDAN KİMYASAL METOTLARLA AĞIR METAL GİDERİMİ Şule Yüksel TATAR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 48 Bu çalışmada, Elazığ Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi'nde ortaya çıkan arıtma çamurlarındaki ağır metallerin giderimi araştırılmıştır. Bu amaçla, tesisin nihai çamur toplama alanlarından alınan kompozit numunelerin ağır metal içerikleri tayin edilmiştir. Ağır metal giderimini belirlemek için kompozit numune, hidrojen peroksit içeren ve içermeyen farklı hacim ve konsantrasyonlarda fosforik asit ile oda sıcaklığında 1 saat süreyle karıştırılıp pH ve elektriksel iletkenliğe bakılarak filtre edildikten sonra filtrattaki ağır metal düzeyleri saptanmıştır. Filtrede kalan çamur numunesinde ise inorganik ve organik madde düzeyleri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; ağır metal gideriminde Co ve Cd hariç en yüksek verim %o3 H202 içeren H3P04'in 40 ml'lik uygulamalarında saptanmıştır. Bu duruma göre Fe için %35'lik konsantrasyonda % 99.89, Cr için %60'lık konsantrasyonda % 98.5, Cu için %35'lik konsantrasyonda % 45.57, Zn için %60'lık konsantrasyonda % 99.34,, Mn için %35'lik konsantrasyonda % 84.19, Ni için %35'lik konsantrasyonda % 79.13 ve Pb için %60'lık konsantrasyonda % 98.16 giderim olduğu belirlenmiştir. Co ve Cd için ise %>3 H202 içermeyen H3P04'in 40 ml'lik uygulamalarında sırasıyla %40'lık konsantrasyonda %84.03 ve %60'lık konsantrasyonda %100'lük giderim elde edilmiştir. Bu sonuçlar ağır metal gideriminin pH'ın değeriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Ancak bazı metaller (Fe, Cu, Co, Mn ve Ni)'in çözünürlüğünün çok düşük olması nedeniyle asidin %40 ve %60'lık konsantrasyonlarında fosfatla kompleks oluşturup çöktüğü görülmüştür. Filtrede kalan çamur numunesindeki inorganik maddeler (su ve kül) hariç organik madde (ham protein, ham selüloz, ham yağ, azot içermeyen madde) düzeylerinde %o3 H202 içeren ve içermeyen H3PO4 uygulamalarında önemli bir değişiklik olmadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Arıtma Çamuru, Ağır Metal, Giderim, Organik Madde, Fosforik Asit. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis REMOVAL OF HEAVY METAL WITH CHEMICAL METHODS FROM MUNICIPAL WASTEWATER TREATMENT SLUDGES Şule Yüksel TATAR Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Depertment of Environmental Engineering 2003, Page: 48 The removal of heavy metals in treatment plant sludge cake from Elazig- City Wastewater Treatment Plant was investigated in this study. For this purpose, the contents of heavy metals of sludge samples collected from the sludge beds of plant were determined. In order to determine the removal of heavy metal, the composite sample was mixed with different volume and concentration of phosphoric acid (H3PO4) that either involve hidrogen peroksite (H202) for one hour under the room temperature. After pH and electrical conductivity of samples were measured, it was passed through filter paper and the heavy metal concentrations in the filtrate were determined. In sludge cake on the filter paper, the inorganic and organic matter levels were measured. The best removal of heavy metal was obtained in treatment of 40 ml H3PO4 with %o3 H202, except for Co and Cd. It was found that the removal was 99.89% for Fe ions at 35% concentration, 98.5% for Cr ions at 60% concentrations, 99.34% for Zn ions at 60% concentrations, 84.19% for Mn ions at 35% concentrations, 79.13% for Ni ions at 35% concentrations and 98.16% for Pb ions at 60% concentrations of H3PO4. At treatments of 40 ml H3PO4 without %o3 H202, the removals at 40 and 60% concentrations were respectively 84.03% and 100%. This indicates that there is a relationship between the removal heavy metals and pH of solution. Yet, some metals such as Fe, Cu, Co, Mn and Ni complexed with phosphate at 40% and 60% concentrations and then precipitated due to their low solubility values. It was shown that the organic matter values (protein, cellulose, fete) did not vary at treatments with and without H202 for sludge cake on the filter paper, except for inorganic matters. Keywords : Sewage sludge, heavy metals, removal, organic matter, phosphoric acid. VIII