Arıtma çamurlarının toprakların fizikokimyasal özellikleri ile silajlık mısırın bitki besin maddesi hareketliliği ve verimi üzerine etkileri: İzmir ili Urla ilçesi örneği
The effects of sewage sludge on soil physicochemical properties, plant nutrients and yield of corn in Urla-Izmir
  1. Tez No: 805252
  2. Yazar: AYŞEN SULUOĞLU DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BÜLENT OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma, İzmir İli Urla İlçesi Kuşçular Mahallesinde bir üretici tarlasında arıtma çamurlarının toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine olan etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tarla denemesi 2019 ve 2020 yıllarında, tesadüf blokları deneme deseninde üç tekrarlamalı olarak yürütülmüş; kontrol ve 50 kg/da 15.15.15 mineral gübre uygulaması yanında 2, 4 ve 6 t/da arıtma çamuru ile arıtma çamuru ve mineral gübre beraber uygulanmış, test bitkisi olarak silajlık mısır (Zea mays L.) yetiştirilmiştir. Mısır bitkisinin yöredeki su tüketimi dikkate alınarak denemede toprağa 6 kez 100 mm su uygulanmış ve arıtma çamuru uygulanan parsellerdeki toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri ile mısır bitkisinin verim ve kalite özellikleri, kontrol parselleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amaçlarından bir diğeri ülkemiz topraklarında büyük oranda organik madde noksanlığı mevcuttur. Organik madde açısından zengin olan arıtma çamurlarının alternatif bir kaynak olarak tarıma kazandırılması gerektiğinin bilinci ile atık su arıtma tesislerinden elde edilen arıtma çamurlarının olumlu etkilerinin yapılacak çalışma sonucunda saptanacağı amaçlanmaktadır. Araştırma sonucunda arıtma çamurunun toprağın fizikokimyasal özellikleri ile mısır bitkisinin verim ve kalite özelliklerini genel olarak olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Mineral gübre kullanmadan arıtma çamurlarıyla silajlık mısır yetiştirilebileceği saptanmıştır. Arıtma çamurunun ağır metal değerleri; Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelikte belirtilen sınır değerlerin altında olması ile toprak analiz sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde üretim yapılacak tarım arazilerinde 4 ya da 6 t/da arıtma çamurunun kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of sewage sludge application on some physical and chemical properties of the soil in a farmer's field in İzmir, Urla, Kuşçular. The field trial was conducted in a randomized block design with three replications in 2019 and 2020; In addition to control and 50 kg/da 15.15.15 mineral fertilizer application, 2, 4 and 6 t/da sewage sludge, sewage sludge and mineral fertilizer were applied together, and silage corn (Zea mays L.) was grown as a test plant. Considering the water consumption of the corn plant in the region, 100 mm of water was applied to the soil 6 times in the experiment and the physical and chemical properties of the soil in the parcels where the sewage sludge was applied, and the yield and quality characteristics of the maize plant were compared with the control plots. Turkey has a problem that there is a large organic matter deficiency in the soil. Therefore another aim of the study is to reveal the possibilities of using sewage sludge in agricultural areas as an alternative source of organic matter. As a result of the research, it was determined that the sewage sludge affects the physicochemical properties of the soil and the yield and quality properties of the corn plant in a positive way. It has been determined that corn silage can be grown with sewage sludge without using mineral fertilizers. Heavy metal values of the treatment sludge; when the results of the soil analysis are evaluated in general, with the fact that the domestic and urban treatment sludge is below the limit values specified in the regulation on the use of sludge in the soil, it is concluded that 4 or 6 t/da sewage sludge can be used in the agricultural lands where production will be made.