Ağır metal (Hg++, Cd++, Cu++) stresi altında çimlendirilen buğday (Triticum aestivum L. ) tohumlarında absisik asit düzeylerinin araştırılması
A Research on the abscisic acid levels of wheat seeds that were germinated under heavy metal stress
- Tez No: 134784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER MUNZUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AĞIR METAL (Hg++, Cd++, Cu++) STRESİ ALTUNDA ÇİMLENDİRİLEN BUĞDAY (Tritkum aestivum L.) TOHUMLARINDA ABSİSİK ASİT DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI Zübeyde YAHYAGÎL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 24 Bu çalışmada civa, kadmiyum ve bakır stresi altında çimlendirilen buğday tohumlarının içsel absisik asit düzeyleri araştırıldı. Her üç ağır metalinde klor tuzu kullanıldı. Ağır metal solüsyonları saf suyla hazırlandı. Civa, kadmiyum ve bakır 60, 90 ve 120 ppm konsantrasyonlarında uygulandı. Tohumlar çimlenmenin ilk morfogenetik belirimleri gerçekleşinceye kadar ağır metal stresine maruz bırakıldı. Tohumların absisik asit içerikleri HPLC ile tespit edildi. Elde ettiğimiz sonuçlara göre üç ağır metal çimlenmekte olan buğday tohumlarının içsel absisik asit düzeylerinde önemli oranlarda artışlar meydana getirdi. Absisik asit içeriğindeki artışın ağır metalin çeşidi ve konsantrasyonuyla ilişkili olduğu görüldü. Genel olarak civa, kadmiyum ve bakırın konsantrasyonlarındaki artış tohumların absisik asit düzeylerinde artışla sonuçlandı. Tohumların içsel absisik asit seviyeleri üzerine civanın kadmiyuma, kadmiyumun da bakıra göre daha etkili olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc THESIS ARESEARCH ON THE ABSCİSİC ACİD LEVELS OF WHEAT SEEDS THAT WERE GERMINATED UNDER HEAVY METAL STRES ZübeydeYAHYAGİL Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology 2003, Page: 24 In this study, endogen abscisic acid levels of wheat seeds that were germinated under mercury, cadmium and copper stress, were investigated. Also the chlorine salts of each three heavy metals were used. Heavy metal solution prepared with pure water. Mercury, cadmium and copper at 60, 90 and 120 ppm concentrations were applied. The seeds were exposed to heavy metal stress until the first morphogenetic symptom germination become fact abscisic acid contents of the seeds-were determined by HPLC. According the results we have obtained, three heavy metals caused increases at significant rations, in the endogen abscisic acid levels of wheat seeds that were germinated. It was found that the increases in the abscisic acid content related with kind of the heavy metal and concentrations. Generally, the increase in the mercury, cadmium and copper concentrations result in increase at the abscisic acid levels of seeds. It was determined that on the endogen abscisic acid levels of seeds, mercury more than cadmium and also cadmium more than copper is more efficient.