Hazar Gölü'nün Sivrice ilçesi ile Behrimaz çayı arasında kalan kısmının littoral algleri ve mevsimsel değişimleri
Algae and their seasonal variations in the littoral region of Lake Hazar between Sivrice town and Behrimaz stream
  1. Tez No: 134819
  2. Yazar: FERAY ÖZRENK SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Doktora Tezi HAZAR GÖLÜ'NÜN SİVRİCE İLÇESİ İLE BEHRİMAZ ÇAYI ARASINDA KALAN KISMININ LİTTORAL ALGLERİ VE MEVSİMSEL DEĞİŞİMLERİ FERAY ÖZRENK SÖNMEZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı 2003, Sayfa 130 Bu araştırmada Hazar Gölü'nün Sivrice İlçesi ile Behrimaz Çayı'na kadar olan kısmının littoral algleri ve mevsimsel değişimlerinin belirlenmesi amacıyla kıyı boyunca 4 İstasyon belirlenmiş ve bu istasyonlardan oeak-aralık 2000 tarihleri arasında fitopiankton ve fitobentoz örnekleri aylık periyotlarla alınarak incelenmiştir. Bu araştırma süresince Bacillariophyta' ya ait 84, Chlorophyta" ya ait 7, Cyanophyta' ya ait 2 ve Dinophytaya ait 1 takson olmak üzere toplam 94 takson belirlenmiştir. Diyatomeler (Bacillariophyta), gerek takson sayısı gerekse fitopiankton ve fitobentoz içerisindeki ortaya çıkış sıklıkları ve birey sayılan bakımından Hazaf Gölü 'nün araştırılan kısmının en önemli algleri olmuşlardır. Diyatomeler bütün mevsimlerde ortaya çıkmalarına rağmen en önemli sayılarına yazın ulaşmışlardır. Fitoplanktonda kaydedilen takson sayısı (47) epilitik ve epipsammik (80) topluluklar içerisinde kaydedilen takson sayılarına oranla daha az olmuştur. Alglere ait en yüksek nispi yoğunluk epilitik alglere ait olmuştur. Kimyasal ve biyolojik verilere bağlı olarak gölün araştırılan kısmının kıyı sularının trofik düzeyi değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fitobentoz, Fitopiankton, Littoral, Hazar Gölü, Elazığ.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis ALGAE AND THEIR SEASONAL VARIATIONS IN THE LITTORAL REGION OF LAKE HAZAR BETWEEN SİVRİCE TOWN AND BEHRİMAZ STREAM Feray ÖZRENK SÖNMEZ Fırat University Fen Bilimleri Enstitüsü Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Aquaculture 2003, Page: 130 In this study, algae occurring in phytoplankton and phytobenthos and their seasonal variations were investigated in monthly samples taken from four stations in the littoral region of Lake Hazar between Sivrice Town and Behrimaz Stream for a period of a year. A total of 94 algal taxa belonging to Bacillariophyta (S4), Chlorophyta (7), Cyanophyta (2) and Dinophyta (Î) were recorded during the study. Diatoms (Bacuîariophyîa) were the most significant both in phytoplankton and phytobenthos in terms of number of taxa and frequency of occurrence. Members of green algae (Chlorophyta), clue-green algae (Cyanophyta) and Dinophyta were also recorded with less numbers of taxa and individuals compare to diatoms both in phytoplankton and phytobenthos. Although diatoms occurred in all seasons their highest numbers were encountered in the summer. Number of taxa in phytoplankton (47) were less than those recorded in epilithon and epipsammon (80). Epilithic forms usually reached to higher relative abundance than epipsammic and planktonic algae. Growth of algae in summer were more conspicious than those observed in other seasons. Trophic level of the littoral region of Lake Hazar investigated in this study was discussed in relation to chemical and biological findings. Anahtar Kelimeler : Phytoplankton, Phytobenthos, Littoral, Lake Hazar, Elazığ. U