Aril, arilen, alkilen grupları içeren mono ve bis(2-amino-1,3,4-tiyadiazolil)'lerin sentezi ve türevleri
Synthesis and derivatives mono and bis(2-amino-1,3,4-thiadiazolyl)'s containing alkyl, arylene and alkylene group
- Tez No: 134820
- Danışmanlar: PROF. DR. MİSİR AHMEDZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ARİL, ARİLEN, ALKİLEN GRUPLARI İÇEREN MONO VE BİS(2-AMİNO-l,3,4- TİYADİAZOLİL)'LERİN SENTEZİ VE TÜREVLERİ Halit MUĞLU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 101 Bu doktora tez çalışmasında alifatik ve aromatik mono ve dikarboksilli asitler (malonik, oksalik, benzoik, ftalik ve terftalik) tiyosemikarbazit, POCI3 ile etkileştirilerek 2 -amino- 1,3,4- tiyadiazoller sentezlendi. Sentezlenen 2-amino-5-fenil-l,3,4-tiyadiazol, 1,1-, 1,2- ve l,4-di(2- amino-l,3,4-tiyadiazolil)'ler asetil, klorasetil klorürlerle etkileştirilerek uygun amit klorür türevlerine dönüştürüldü. Sentezlenen bu bileşikler ditiyokarbamat tuzları ile reaksiyona sokularak 2-amino-l,3,4-tiyadiazollerin asetilaminoditiyokarbamat türevleri elde edildi. Sentezlenen bu bileşiklerin karakterizasyonları erime noktaları, elementel analiz, ^H-NMR (200 MHz) ve FT-IR ile yapıldı. Anahtar Kelimeler : 2-Amino-l,3,4-Tiyadiazol, Sentez, Ditiyokarbamat
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis SYNTHESIS AND DERIVATIVES MONO AND BIS(2-AMINO-l,3,4-THIADIAZOLYL)'S CONTAINING ARYL, ARYLENE AND ALKYLENE GROUPS Halit MU?LU Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies,, Department of Chemistry 2003, Page: 101 In this work, 2-amino-l,3,4-thiadiazoles have been synthesized from the reaction of aliphatic and aromatic mono and dicarboxylic acides (malonic, oxalic, benzoic, phytalic and teraphytalic acides) with thiosemicarbazide and POCl3. By the reaction of 2-amino-5-phenyl- 1,3,4-thiadiazole and 1,1-, 1,2-, l,4-di(2-amino-l,3,4-thiadiazolyles) with acetyl and chloracetylchlorides, the appropriate amide chloride derivatives were obtained. Then, compounds synthesised here were reacted with dithiocarbamate salts and thus 2-amino-l,3,4- thiadiazoles acetyl amino dithiocarbamate derivatives were obtained. Characterizations of these compounds were performed by elemental analysis, 'H-NMR, FT-IR and melting point. Key Words : 2-Amino-l,3,4-Thiadiazole, Synthesis, Dithiocarbamate II