Hazar Gölü (Gölcük) Sivrice İlçesi tarafındaki koyun temiz ve kirli kesimlerindeki fitaplankton ve bentik alg florasının araştırılması
  1. Tez No: 45632
  2. Yazar: VESİLE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
II ÖZET Doktora Tezi HAZAR GÖLÜ (GÖLCÜK) SİVRİCE İLÇESİ TARAFINDAKİ KOVUN TEMİZ VE KİRLİ KESİMLERİNDEKİ FİTOPLANKTON VE BENTİK ALG FLORASININ ARAŞTIRILMASI Vesile YILDIRIM Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 110 Bu çalışmada Hazar Gölü'nün Sivrice ilçesi tarafındaki geniş bir alan içerisinde ortaya çıkan bentik ve planktonik alglerin mevsimsel gelişmeleri bazı fiziksel, kimyasal özellikleri ile birlikte Ocak 1991 -Aralık 1992 tarihleri arasında incelenmiştir. Diyatomeler (Bacillariophyta) bentik alg toplulukları ve fitoplanktonun en önemli üyeleri olurken bu topluluklar içerisinde yer alan Cyanophyta, Chlorophyta, Dinophyta ve Euglanophyta önemli olamamıştır. Bentik diyatomelere ait 73 takson belirlenmiş olup, bunlardan Gomp honema olivacum, Cymbella helvetica, C. ventricosa ve Navicula cryptocephala en dikkat çekicileri olmuştur. Fitoplankton içerisinde diyatomeler hem takson sayısı (31 takson) hem de taksonlara ait birey sayıları bakımından en önemli algler olmuşlardır. Diyatomeler bentik alg toplulukları içinde her mevsimde çoğalma eğiliminde olmuşlarsa da fitoplankton içerisinde en iyi gelişmelerini ilkbaharda gerçekleştirmişlerdir. Diyatome gelişmeleri ile tüm ölçülen parametreler arasında su sıcaklığı ve silisyum miktarları arasında bir ilişki gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Fitoplankton, Fitobentoz, Algler, Hazar Gölü, Elazığ.
Özet (Çeviri)
IIISUMMARY PhD Thesis A STUDY ON THE BENTHIC AND PLANKTONIC ALGAE OF POLLUTED AND UNPOLLUTED PARTS OF SİYRİCE BAY OF LAKE HAZAR Yeşile YILDIRIM Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Biology 1995, Page: 110 In this study seasonal changes of benthic and planktonic algae of Lake Hazar vera investigated together with some physical and chemical parameters between January 1 991 - December 1992. Diatoms (Bacillariophyta) were the most conspicuous algae both in phytobentnos and phytoplankton whilst Cyanophyta, Chlorophyta, Dinophyta and Euglenophyta were less important. A total 73 diatom taxa was determined and Gomphonema olivacum, Cymbella helvetica, C. ventricosa and Navicula cryptocehala were the most noticable diatoms with respect to population density. Diatoms were also the most important algae in phytoplankton with respect to numbers of taxa (31 taxa) and number of individuals. Diatoms tend to grow in phytobentnos in almost every season whilst their spring growth was the most conspicuous in phytoplankton. Surface water temperature and silica concentration of water showed a clear relation with seasonal changes of diatoms. KEY WORDS : Phytoplankton, Phytobentnos, Algae, Lake Hazar, Elazığ