2001-2002 sezonunda şampiyonlar liginde oynayan Galatasaray ve Fenerbahçe futbol takımlarının hücum oyunda orta ve şutlarının zaman, -alan-isabetlilik açısından karşılaştırılması
The Comparison of central and attack shots in the game of attack of Fenerbahçe and Galatasaray playing at the 2001-2002 champions league from time-field and well directed point of view
  1. Tez No: 134884
  2. Yazar: OKAN NARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Türkiye'de sınırlı sayıda yapılan maç analizi çalışmalarına katkıda bulunmak, Futbolun yapısında bulunan spesifik dataların ortaya çıkarılması, Teknik Direktörler ve Antrenörlere farklı bir bakış açısı sağlamak, Futbol takımlarının bu konuyla ilgili eksiklikleri varsa gelecekteki antrenman programlarına faydalı olmak amacıyla bu maç analizi çalışması yapılmıştır. Galatasaray ve Fenerbahçe futbol takımlarının 2001-2002 şampiyonlar liginde oynadıkları maçlardan 8 tanesi analiz edilmiştir. Çalışmada hücum oyunda iki takımın rakip sahadaki Orta ve şutları zaman, Alan ve isabetlik açısından kullanım tarzları merak edilmiş, ve iki takım arasında herhangi bir fark olup, olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Galatasaray ve Fenerbahçe futbol takımlarının hücum oyunda orta ve şutlarının zaman, alan ve İsabetlik açısından aralarında bir fark olup, olmadığını araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada 4 Galatasaray ve 4 Fenerbahçe maçı incelenmiştir. Özel bir spor stüdyosunda video kasetlere çekilerek izlenen maçlarda yapılan orta ve şutlar, 10 kişilik özel bir ekip tarafından gözlem çizelgesine kayıt edilmiştir. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yaptığı ortaların Zaman, Alan ve İsabetlik açısından karşılaştırılması Ki-kare testi ile yapılmıştır.Her iki takım arasında zaman.ve isabetlik açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. ( p > 0.05)Ancak Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yaptıkları ortaların alan incelemesinde Galatasaray ve Fenerbahçe arasında istatistiksel fark bulunmuştur. ( x = 10.119, p < 0.05). Sonuç olarak bu farkın ortadaki alandan kaynaklandığı, Bunun sebebi olarak da Galatasaray'ın bu alandan Fenerbahçe'ye oranla daha fazla sayıda orta yapmasından dolayı kaynaklandığı gözlenmiştir. Fenerbahçe futbol takımının Galatasaray takımına oranla bu alandan fazla orta yapmadığı, bu alanı pek etkili kullanmadığı gözlenmiştir. Bu alanda orta sayısını artırması Fenerbahçe kulübüne tavsiye edilebilir. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin attıkları şutların zaman, alan ve isabettik açısından karşılaştırılmasında da ki-kare testi kullanılmış ve her iki takım arasında, alan ve isabettik açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. ( p > 0.05). Galatasaray ve Fenerbahçe futbol takımlarının futbolun gole ulaşmadaki önemli unsurları olan ortalar ve şutları kullanmışlardır. Ancak bu çalışmanın sonucunda iki takımında yaptığı toplam orta ve şutlara baktığımızda isabet oranlarının düşük olduğu gözlenmiştir. Yapılan bu maç analizi çalışmasından sonra iki kulübümüzün başına geçecek Teknik direktörlere tavsiyemiz yapacakları antrenman programlarında orta ve şut antremanlarına önem vermeleri ve isabet oranını yükseltecek çalışmalar yapmalarıdır. Benzer çalışmalar yapmak isteyen araştırmacılara da izlenecek maç sayısını artırmaları tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This analysis study was done to provide the technical director and coach with a different perspective, to expose the specific datas in football, to contribute to match analysis done limited in Turkey and to help the training program of them in the future If the football teams have insufficiency related with this subject. In This study, the champion league matches of Galatasaray and Fenerbahçe Football Team in 2001-2002 season was analysed. It was examined that Whether there is any difference between the two teams shots and centre on the opponent field in respect for time, area and accuracy. This study was made to research If there is a difference between the kicks and center shots in offensive play the football teams of Fenerbahçe and Galatasaray four matches of which were examined, by the perspective of time, area and hitting the mark. Kicks and the centre shots being and the centre watched on the video cassette in a special sports studio were recorded on the observation sheet by a special group consisting of ten (10) persons. The comparison of the center shots made by the teams of Fenerbahçe and Galatasaray by the perspective of time, area and hitting the mark was made by sguare-Ki test. Statistically, There is no significant between the two teams by the perspective of time, area and hitting the mark. (p> 0.05) However, in the examining of field study of centre shots made by Fenerbahçe and Galatasaray Football Teams, a statistical difference was found, (x = 10.119, p < 0.05) and the reason for this difference was determined to arise from the centre. As a result, Galatasaray was observed to make more centre shots than Fenerbahçe..In comparision of the kicks made by Fenerbahçe and Galatasaray Football Teams by the perspective of time, area and hitting the mark sguare- Ki test was applied. A significant difference was not found between the two teams by the perspective of area and hitting the mark. The Galatasaray and Fenerbahçe Football Teams shots and centre which are the important factors to achieve the goal in Football was used.However, at the end of this study, When we examine the total shots and centre used by the two teams. We s ee that the o ccuracy r ate i s v ery 1 ow. After this study, our suggestion to the technical director of both two team is that they must attach importance to shot and centre training and do the exercise to improve the accuracy rate. We suggest the researcher who will make the similar study that they must increase the number of match will be examined.