Globalleşme ve Türkiy'nin ekonomik globalleşmeye uyumu
Globalization and the adaptation of Turkey to economic globalization
- Tez No: 134883
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisadi İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Globalleşme toplumsal hayatın ekonomik, politik ve kültürel alanlarında yaşanmakta olan bir süreçtir. Tüm bu alanlarla ilgili ilişkilerin boyutu ve hızı teknolojik gelişmelerle yalandan ilgilidir. Teknolojideki hızlı değişim uluslararası ticarette ve sermaye akımlarında serbestleşme, ekonomide piyasa sisteminin esas alan yeniden yapılanmalar siyasette daha liberal bir demokrasiye yönelik açılımlar global ölçekte yaygınlaşarak derin ve kapsamlı bir karakter kazanmıştır. Globalleşmeye uyum ekonomik, sosyal ve idari yapıların tümünü ilgilendiren bir süreçtir. Bu çalışmada, dünyada globalleşme süreci ele alınmış ve Türkiye açısından ekonomik globalleşmeye uyumu, dış ticareti gözönünde tutularak incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda son yirmi yılın globalleşen ortamında Türkiye'nin dışa açılması, piyasalarının ve mali kesiminin serbestleşmesi, fiziksel alt yapıların geliştirilmesi konularında yeterliliği tartışılabilir olmakla birlikte önemli adımlar atmıştır denebilir. Yine bu süreçte Türkiye'nin ihracatı incelendiğinde bazı ülke ve mal guruplarında bir yoğunlaşma olsa bile ihracatın yüksek bir oranda artması ve ihracata konu olan ürünlerin tarımsal yapıdan sanayi ürünlerine doğru ağırlık kazanması bize Türkiye'nin ekonomik globalleşmeye uyumu konusunda olumlu fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalisation is a process which goes on with economic, politic and cultural fields of a society. The dimensions and speed of the relationships are connected with technological development in all these fields. That rapid change in technology, liberalisation of international trade and capital flows, restructuring of economic and finacial systems based on market forces and political reforms based on more liberal democratic rules have become widespread in worldwide and the process has obtained a deep and comprehensive character. The adaptation to globalisation is a process which is concerned with all of the economics, social and governance structures. In this study, the globalisation process in the world has been taken up held and the adaptation of Turkey to economic globalisation has been examined by considering its foreign trade. According to our conclusions, in the last two decades Turkey has been succesfull in some areas in terms of globalisation process. These areas are outword-oriented of the economy, liberalisation of domestic financial and real sector, strengthening of private sector developing of physical intrastructure. At the same time, Turkey's exports have increased significantly and composition of the exports have shifted from agricultural products to industrial ones but it has intensified some groups of countries and products. This shows that Turkey has succeeded in adapting globalisation partly.