Mobil ticaretin gelecği ve işletme değerine katkısı
Future of mobile commerce and additions to value of business
  1. Tez No: 134885
  2. Yazar: MURAT OBALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Mobil internet; kullanıcıların sabit bir bağlantı noktasında olmasını, kablo ya da bilgisayar bağlantıları kurmasını gerektirmeksizin onlara daha“kişisel içerikler”ve daha“özel servisler”sunar. Bu özelliğiyle Mobil internet, çeşitli koşullar altında sabit internetin cevap veremeyeceği hizmetleri kapsayan sanal bir araçtır. Mobil ticareti ise kablosuz teknolojileri kullanan cihazlar vasıtası ile internete veya sağlanacak başka taşıyıcı ağlara bağlanarak iletişime geçmek, bilgi alışverişinde bulunmak, mal ve/veya hizmet satın almak şeklinde tanımlamak mümkündür. Birçok geleneksel kuruluş internet dalgasını yakalamada yavaş davranmış ve artık bu tür hatalardan sakınmak istemektedirler. Aslında kuruluşlar ilk olmanın avantajlarını kullanmak istemektedirler. Bu nedenle de bir mobil ticaret (m-ticaret) stratejisi tanımlamak ve uygulamak zorundadırlar. Bu stratejilerini geliştirirken de özellikle m-ticaretin karakteristik özelliklerini ve burada neyi nasıl sunacaklarını ve karşılaşacakları sorunları çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Bu tezde m-ticaretin temel yapısal özellikleri, m-ticaret iş stratejileri geliştirirken ve uygularken karşılaşılabilecek sorunlar ve firmaların ürünlerini veya bilgiyi müşterilerine sunarken nasıl arz etmeleri gerektiği konusu incelenmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mobile internet provides“personalized content and ”special services" without any connection point, cable and computer connection. With this property, the mobile internet differs from Internet and offers services which Internet does not provide. Mobile commerce could be defined by communicate with, information exchange, selling product or services, with using these wireless technology devices. Most of the companies acted slowly to catch up Internet wave and now they do not want to make an error like this. In fact, the companies want to use the advantages of the first in the area. Therefore, they need to define and to use a mobile commerce (m-commerce) strategy. While developing the strategy, they need to know about characteristics of mobile commerce and how to offer products and services. At this study, the general characteristic properties of m-commerce, the problems will be met while developing m-commerce strategies and using them and how they offer products or services to the consumer are explained. IV