Spor masajınin elit düzey bayan voleybolcularda, müsabaka öncesi hazırlıktaki psikolojik etkiler
Psychological impact of the sport massage on the elit level women players during the pre-exercise of the competition
  1. Tez No: 134887
  2. Yazar: NACİYE TÜLAY ELBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırmanın amacı; l.lig bayan voleybol takımlarında mücadele eden sporcuların müsabaka öncesi spor masajı yaptırmalarının psikolojik etkilerinin araştırılması ve sonuçların ortaya koyulmasıdır. Bu çalışma; yaşları 17-36 arasında değişen ve Ankara'da l.lig bayan voleybol takımlarında mücadele eden elit düzey sporcular üzerinde yapılmıştır. 32 soruluk bir anket soru formu hazırlanmış ve 50 bayan sporcu üzerinde uygulanmıştır. Soruların cevaplanması ve değerlendirilme aşamasında ise bu 50 bayan sporcu kendi aralarında 5 takım halinde ayrılmış.her sporcu kendi grubundaki kişilerle değerlendirilmiştir. Bu kişiler tek tek gruplar haline getirilmemiş anketin uygulandığı takımlar bölünmeden sporcu sayısına göre gruplaştırılmıştır. Yapılan çalışmada 50 kişinin kilo.boy.spora başlama yaşı, millilik düzeyleri, kaç yıldır spora başladıkları vb. değerleri tek tek SPSS istatistik programına girilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçüm sonuçlarının aritmetik ortalaması, standart sapması (sd) tespit edilmiş gruplar arasındaki anlamlılıklar P> 0.05 düzeyinde ele alınmıştır. Ayrıca yüzde değerleri grafik tablolarda gösterilmiştir. Bu çalışmada; 32 soruluk anket formu düzenlenen bayan voleybolcuların özellikle müsabaka Öncesi masaj yaptırdıklarına, masajı haftada bir sıklık derecesiyle uygulattıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca masajın psikolojik,fizyolojik,yorgunluğu azaltıcı, dinlenme, özellikle önemli maçlardan önce stresi azalttığına, sakatlıktan koruduğuna, güven hissi sağladığına,rahatlık hissi verdiğine.maça konsantre olmada yardımcı olduğuna, sporcuya enerjik ve güçlü olayı sağladığına, fizyolojik ısınmayla beraber psikolojik hazırlığı da beraberinde getirdiğine vb. olumlu etkilerine rastlanmıştır.Yapılan anketlerin sonuçları incelendiğinde yukarıda saydığımız özelliklerin yüzde değerlerinin grubun çoğunluğunu oluşturduğu gözlenmiştir. Yine çapraz tablolardaki karşılaştırmalar da anlamlı sonuçların var olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aimof research, to define the psychological impacts of the pre massage before beginning of the match who attend the first league women volleyboll team's player. In this study, the sample is selected from Ankara first league woman voleyboll team's elite players who are between the ages of 17 and 36 A survery is prepared which coritains 32 questions and have been applied to 50 women sports women buring the respome and evaluation of the questions these 50 women players divided into 5 teams and every player esaluadet according to the her team members. Every seperate team members are placed in same group. In this study; heaviness.tall, beginning of the sport, nationality level and beginning age of the spor of the all players are entered individually SPSS stahitcal programme. Standart devition.aritmetic mean are deTormined and evaluadet at the P> 0.05 meaningness level. At the same time; percentape bacues are shown on graphial table. By the way; as a result of this suruay, nearly all of the players have done massage before the match and the freauancy of the massage is nearly once a week. At the some time.depending up on the results of the suruey.massage has got positive impact on psychologial, physiolagical conditions, decreasing tiredness,restness,decreaninig stres before important match, proteting from harms.giving feeling of comfortable, help to concentrate and increasing psychological preparedness etc. Mast of the players live same feelings as a reult of teh suruey. At the same time, on the crosstablo.the results are meaningful.