Türkiye'de Rekabet Kurulu'nun statüsü ve işlevi
Competition Board's Status and function in Turkey
  1. Tez No: 134886
  2. Yazar: KASIM HERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET“Türkiye'de Rekabet Kurulu'nun Statüsü ve İşlevi”başlığını taşıyan çalışmamız, Rekabet Kurumu' nun en etkili karar organı olan Rekabet Kurulunu dört bölüm altoda incelemiştir. Birinci bölümde, ekonomi ile kamu otoriteleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Devletin ekonomiye müdahale sürecinde ortaya çıkan görüşler üzerinde durulmuştur. Ekonomiye müdahalede bulunacak kuruluşların ortaya çıkış nedenlerine değinilmiştir. ikinci bölümde, Rekabet Kurulu'nun Türk idare sistemi içerisindeki statüsü tespit edilmeye çalışılmıştır. Rekabet Kuruluyla ilgili anayasal bir düzenlemenin var olup olmadığı araştırılmış ve Kurulun idare sistemi içerisinde statüsüyle ilgili ihtimaller tek tek ele alınarak bir sonuca gidilmeye çalışılmıştır. Rekabet Kurulu'nun hizmet yönünden yerinden yönetim kuruluşlarına çok daha yakın olduğu kanaatine varılmıştır. Üçüncü bölümde, Rekabet Kurulu'nun işlevi ekonomik, sosyal ve siyasal bakımdan incelenmiştir. Ayrıca Kurulun yasama, yürütme ve yargılama benzeri faaliyetleri esas alınarak farklı nitelikteki işlevleri tespit edilmiştir. Farklı nitelikteki işlevler bir tasnife tabi tutularak ayrıştınlmaya çalışılmıştır. Son bölümde, Rekabet Kurulu'nun özellikleri, yapısı, çalışma usulleri ve yargısal denetimi anlatılmıştır. Öncelikle Rekabet Kurulunu Türkiye'deki diğer kamu kurum ve kuruluşlarından ayıran bağımsızlık özelliği ortaya konmuştur. RKHK'dan yola çıkılarak Kurulun yapısı, çalışma usulleri ve yargısal denetimi anlatılmıştır. Yargısal denetim incelenirken sadece kanun hükümleri ölçüt alınmamış aynı zamanda Türk yargı sistemi de göz önünde bulundurularak idari yargı dışındaki yargı düzenleri bakımından da konu ele alınmıştır. Sonuçta ise Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanunun idari usul yasası niteliği taşıdığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Our study, called“Competition Board's Status and Function in Turkey”have examined the Competition Board, the most efficient resolution department of Competition Foundation, under four parts. At first part, The relationship between economy and public authoritues was examined. The ideas occoured during the states' interference in economy was examined. It was pointed the reasons of occuring the foundations which interfere in economy. At second part, I have tried to clarity the situation of Competition Board in Turkish administrative system. I have researched if there is a composition related with Competition Board in Tarkish constitution and have tried to conclude about probalitiy Board's status in administrative system. In my opinion Competition Board is so close to local govertment about serving. At third part, Competition Board's functain have been examined three the point of economik, social and political view. In adition, Board's facilities like legislation, judgement and execution have been based and found the different facilities. I have tried to seperate the different facilities. At last part, have explained the characteristics of Competition Board structure, working procedure and judgement control. Competition Board's İndepencence specating which is the difference from other public related the Board's structure, working procedure and judgement control according to the Act of Competition Board. During the examination of judgement control, I didn't only take care of legislative sentence but also, I took care of Turkish Judgement system and I told about judgement system except for administrative judge. As a result, I have stressed that Act of Competition Board has a quality of administrative procedure act.