İhap Hulusi Görey ve Harf İnkılabı'ndan günümüze afiş sanatının gelişim süreci
İhap Hulusi Görey and the development process of the poster art from the Alphabet Revolution to the present
  1. Tez No: 134967
  2. Yazar: EMİNE DANACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYDIN KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
n ÖZET“İhap Hulusi Görey ve Harf İnkılâbı'dan Günümüze Afiş Sanatının Gelişim Süreci”adlı araştırma yedi bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde; örneklerle afişin tanımına ve çeşitlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başındaki sanat hareketleri ele alınırken, bazı afişlerin yorumu yapılarak sanat akımlarının, afiş sanatı üzerinde bıraktığı etkiler incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki afiş sanatının gelişimi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'de modern anlamda afiş üreten ilk sanatçı olan İhap Hulusi Görey'in, yaşamı ve sanatı hakkında bilgi yer almaktadır. Ayrıca sanatçının 26 tane afişinin yorumu yapılmıştır. Beşinci bölüm, Türkiye'deki afiş sanatının gelişmesine katkıda bulunan afiş sanatçılarımızın bazılarının tanıtılmasını ve eserlerinin yorumu kapsamaktadır. Sanatçıların sıralaması doğum tarihlerine göre yapılmıştır. Sonuç bölümünde, çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Öneriler bölümünde ise afiş sanatının geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için bazı düşüncelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The study which is called“İhap Hulusi Görey and the Development of the Poster Art From the Alphabet Revolution to the Present”is formed seven main chapters. In the first chapter of the study, we dealt' with the definition of poster and its varieties with examples. In the second chapter, in te light of various art movements from the end of the 19th century to the beginning of the 20th century we tried to interpret some posters produced during this period and to determine the effect of the art movementts on the poster art. In the third chapter, we studied the development of the poster art in Turkey. In the fourth chapter, we gave information about life and art of İhap Hulusi Görey, who is the first originator of poster art in the modern sense in Turkey. Besides, we commented on the twentysix posters of the artist. In the fifth part some of the poster artists who contributed to the development of poster art has been introduced and their works have been commented on. We made the list of the poster artists according to their birthdates. In the conclusion chapter we made a general evaluation. In the suggestion chapter we mentioned some opinions for to transmist to next generation and to development of the poster art.