XVlll. ve XlX. yüzyıllarda Osmalı Devleti'nin Kuzay-Batı Karadeniz savunma stratejisi
Northwest Black Sea defense strategy of Ottoman Goverment at XVll-XlX th centuries
- Tez No: 134991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET XVm. Ve XIX. YÜZYILLARDA OSMANLI DEVLETİ'NİN KUZEY-BATI KARADENİZ SAVUNMA STRATEJİSİ ABATAN, DÎLEK Yüksek Lisans-2003 Yakınçağ Tarihi Danışman: Yrd. Doç. Dr. Osman Koksal Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti'nin Balkanların kuzeyindeki Eflak- Boğdan, Dobruca ve Bucak bölgelerini ele geçirmesiyle bu bölgelerde sahip olduğu doğal şuurları ve bu doğal sınırların stratejik bölgelerini oluşturan savunma mevkiilerinin korunması için Rusya ile yaptığı mücadeleleri, aldığı tedbirleri ve oluşturduğu savunma stratejisini haritalarla destekleyerek incelemektir. Çalışmada yöntem olarak, önce tezde kullanılacak olan Arşiv Belgeleri, ilk elden kaynaklar (dönemin vakanüvis tarihçileri tarafından yazılan kitaplar), çeşitli yayınlar (askeri yayınlar, kitaplar, makaleler) taranmış, elde edilen kaynaklar sistematik bir şekilde tasnif edildikten sonra okunup yorumlanmış ve bütüncül bir yaklaşımla Osmanlı Devleti'nin Kuzey-Batı Karadeniz savunma stratejisi ortaya konmuştur. Sonuç olarak, Osmanlı Devleti'nin Balkanların kuzeyindeki bölgeleri elinde tutmak ve Rusya'nın Karadeniz ve Boğazlar'a inmesini önlemek için, doğal şuurlarım kullanarak bölgede oluşturduğu sistemli kaleler zinciri ile bunların dayanak noktalan, Osmanlı Devleti'nin oluşturduğu savunma stratejisi ile açıklanmış, Osmanlı Devleti'nin bu stratejiyi ülkesinin diğer sınırlarında uyguladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT NORTHWEST BLACK SEA DEFENSE STRATEGY OF OTTOMAN GOVERMENT AT XVHI-XIX'TH CENTURIES ABATAN, DILEK Master Thesis-2003 History Of The Period From 1789 A.D. To The Present. Advisor: Osman KOKSAL, Assistant Professor The aim of this study, is to investigate, with support, of maps, defense strategies, precautions and fights with Russia for the protection of defense areas which form strategic zones of natural borders that Ottoman Goverment had when they conquered Eflak-Boğdan, Dobruca, and Bucak regions at northside of Balkans. Method of study, Archieve Documents, writen information from primary source [books of (chronicler) annalist historians of that period], variable publications (military publications, books, articles) were scanned and been gotten and after being classified systematically they were read, interpreted and with a totalitarian aproach Northwest Defense Strategy of Ottoman Goverment have been presented. İn summary, to keep northside regions of Balkans in hand and prevent Russia's advance to Black Sea and Bosporus; systematic castles chain and their support points formed by using natural borders were explained by defense strategy of Ottoman Government and concluded that Ottoman Goverment has used this strategy on their other borders.