Varlık dergisinin 400-500 sayılarının edebi yönden incelenmesi
Literary analysis of the journal varlık, 400-500
  1. Tez No: 135001
  2. Yazar: HİLMİ DEMİRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DAYANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ VARLIK DERGİSİNİN 400-500 SAYILARININ EDEBİ YÖNDEN İNCELENMESİ Hilmi DEMİRAL Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos, 2003 Danışman Yrd. Doç. Dr. Muharrem DAYANÇ Bir ülkenin sanat ve kültür hayatında dergiler, en önemli malzemelerdendir. Der gilerde ele alman konular, ülkedeki edebi ve sosyal durumun yansımalarıdır. Bu çalışma, derginin 400. sayısından 500. sayısına kadarki yazılan kapsamakta dır. Bu da 1 Kasım 1953 ile 15 Nisan 1959 yıllarını içerir. Derginin 400-500 sayılan, öncelikle okunarak ilgili bölümler belirlenmiş; yazılar fişleme metodu kullanılarak konularına göre aynlmıştır. Sınıflandırmalardan yola çıka rak derginin edebi anlayışı hakkında kanaate vanlmıştır. Bu incelemeye göre dergideki edebi konular, 1 1 ana bölümde incelenmiştir. Ön celikle, bu dönem yerli ve yabancı yazarlarının edebiyat ve sanat hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Türk edebiyatına şekil veren edebiyat tartışmalan; bu dönem edebiyatçı- lannın şiir, roman, hikaye, tiyatro ve eleştiri ve dil hakkındaki düşünceleri; bize dünya edebiyatım tanıtan çeviri çalışmalan ve dergide tahlil edilen yerli ve yabancı edebiyatçı larla eserleri daha sonraki ana bölümlerdir. Çalışmada, Kasım 1953 ile Nisan 1959 yıllan arasındaki sürede Türk edebiyatı nın içinde bulunduğu durumun Varlık dergisindeki yansımalan saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill THE ABSTRACT LITERARY ANALYSIS OF THE JOURNAL VARLIK, 400-500 Hilmi DEMİRAL Department of Turkish Language and Literature Osmangazi University, Social Sciences Institue August, 2003 Advisor: Associate Professor Dr. Muharrem DAYANÇ Magazines are the most important sources in the cultural and the artistic aspects of a country. The topics presented in these publications are the reflections of the state of the country. In some cases, they have a leading role. Issues in the magazine, which are published from November 1,1953 to April 1 5, 1 959 have been examined. These issues are from 400 to 500. The issues from 400-500 of the magazine mainly have been read and the relevent parts have been classified by using the Card Indexing Method. As a result of this classification, the literacy aspect of the Magazine has been analyzed. Accordimg to this analysis, the topics in the Magazine have been investigated under eleven headings. In this study, it has given place mainly to the views about literature and art of the Turkish and foreign writers. The literacy discussions that directed Turkish Literature; the approaches of that period's artists to poem, novel, story, drama and criticism and the approaches about language; the translation studies that intoduces World Literature and the Turkish and foreign artists and works which were analyzed have been dealt in the other sections of this study. By this study, the state of Turkish Literature, from October, 1953 to April, 1959 has been identified through the analysis of the Varlık Magazine.