Çemişgezek ve Pertek yörelerinde yaşayan Şavak Türkmenleri'nde dini ve sosyal hayat
The Religious and social life of Şavak Turkmen who live in the regions of Çemişgezek and Pertek
- Tez No: 135024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇEMİŞGEZEK VE PERTEK YÖRELERİNDE YAŞAYAN SAVAK TÜRKMENLERİNDE DİNİ VE SOSYAL HAYAT Erdal YILDIRIM Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı Din Sosyolojisi Bilim Dalı 2003, Sayfa: 145 Bu araştırma, bir Din Sosyolojisi çalışması olup, Çemişgezek ve Pertek yörelerinde yan-göçebe hayat süren topluluklardan olan Savak Aşireti'nin dini ve sosyal hayatını konu edinmektedir. Çalışmanın amacı; Savak Aşireti'nin sosyo-kültürel ve dini hayatını ortaya koyarak ülkemizde yarı göçebe bir hayat tarzını benimseyen toplumların sosyo-kültürel ve dinî yapısına ışık tutmaktır. Araştırma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi alanı ve varsayımları ele alınmıştır. Birinci bölümde araştırmanın kavramsal ve kuramsal çerçevesi ele alınarak, bu bağlamda; grup, aşiret, göçebelik ve dini-sosyal hayat kavramları üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde, din toplum ilişkisi ve dinin toplumsal fonksiyonları, toplumsal değişme ve din konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde Savak Aşireti'nin tarihi ve coğrafyası, üçüncü ve son bölümde ise aşiretin dini ve sosyal hayatı üzerinde durularak topluluğun örf ve adetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE RELIGIOUS AND SOCİAL LİFE OF THE ŞAVAK TURKMEN WHO LİVE IN THE REGIONS OF ÇEMİŞGEZEK AND PERTEK Erdal YILDIRIM The Universty of Fırat Social Sciences Institute Main Science Branch of Philosph and Religion Sciences Religious Sociology Science Branch 2003, Page: 145 The study, being a religious sociology, aims religious and social life of a tribe called Savak who live semi nomadic way in Çemişgezek and Pertek regions. The aim of this study is to put in hand the social-cultural and religious life of the tribe“Savak”and to illuminate the social-cultural and religious patterns of the tribes who like it. The study consist of an introduction and three chapters. In the introduction chapter, I took in hand the subject and aim of the study, its method field and assumptions. In the first chapter I aimed the conceptual and oritical frames. So, with this, I stressed on the items“group”,“tribe”,“nomadic”and“social life”. Apart from this, I stressed on the religion and community relationship and the communal functions of the religion and the communal change and the religion. In the second chapter I dealt on the history and geopraphy of the Savak tribe. On the third and last chapter, I dealt on the religious and social life, its customs, religious beliefs and prays.