Atatürk'ün ifadeleriyle milli şuur ve milli şuurun oluşmasında Türk kimliğinin rolü
National conscious and the role of Turkish identity in constructing national conscious in Atatürk's worlds
  1. Tez No: 135025
  2. Yazar: FERHAT KÖKYAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Atatürk Nutuk' un birçok yerinde milli mücadeleye başlarken önce topluma bir milli şuur verme gerekliliğinin altını çizerek, bunun girişilecek olan milli mücadelede başarı için esas teşkil edeceğini ifade ediyor ve bundan sonra da bütün icraatlarında bu şuurun sağladığı birlik ve beraberlikten faydalanıyordu. O, Milletin kurtuluşu ve geleceği için düşündüğü uygulamalarını safhalara ayırmıştı. Milli şuurun gelişmesine paralel olarak safhalara ayırdığı planını uygulamaya koyuyordu. Türk Milletinin gelişmeye açık özelliklerinin büyük katkısıyla, dünyada ilk defa bu kadar köklü değişimler gerçekleştiriliyordu. Öyle ki bir daha ayağa kalkamayacaklarını düşündükleri Türk Milleti' nin büyük gelişmesine tanık olan Avrupalılar şaşkınlıklarını gizleyemiyorlardı. SUMMARY Atatürk knew that people had to become a nation in order to start the national war and be saccessful in it. Later on, in all his revolutionary teeds, hu used the fact that people were connected to each other through this knowladge He had planned everything necessary in order to save the nation and its future, In parallel to maintaining the natitonal knowledge, he practised this plan. Turkish nation is always in favor of new formations. Thus, for the first time in the world, such racidal changes occured. Even the Europeans, who thought that the Turks would never be able to stand on their two feet, were amazed at the great progress of the Turkish nation
Özet (Çeviri)